fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Lazy loading, czyli co to?

Na czym polega Lazy loading?

Definicja

Lazy loading, to dosłownie tłumacząc, leniwe ładowanie. Określenie to odnosi się do stron internetowych i oznacza technikę, która optymalizuje ładowanie internetowego contentu. Głównym zadaniem lasy loadingu jest ładowanie w danym momencie istotnych zasobów, a nie od razu całej strony internetowej.

3 ciekawostki o lazy loading

1. Zastosowanie lazy loading

Najczęstszym zastosowaniem lazy loading są strony z nieskończonym przewijaniem. W konkretnej chwili jest wyświetlana treść, którą jest zainteresowany użytkownik, a nie cała strona. Przeglądający, chcąc oglądać nowe treści, przewijają stronę w dół. Dzięki temu zapoznają się ze znacznie większą ilością treści, a także dłużej pozostają na stronie.

Lazy loading jest także wykorzystywany w wyszukiwaniu zdjęć w przeglądarce Google. Gdy przewijane są w dół kolejne obrazy, ładują się tylko te, które aktualnie są widoczne na monitorze. Pozostałe mają przykładowo postać miniaturek.

2. Główne zalety lazy loading

Leniwe ładowanie mimo niezbyt pozytywnie kojarzonej nazwy nie działa negatywnie na stronę. Wręcz przeciwnie, pozwala wiele zyskać. Do najważniejszych korzyści zaliczyć można:

  • mniejsze obciążenie sieci – content przesyłany jest na żądanie, co sprawia, że nie ma transferu niepotrzebnych danych,
  • szybszy czas wstępnego ładowania witryny – zmniejszony początkowo rozmiar strony wpływa na czas ładownia treści,
  • lepszy czas ładowania wpływający na komfort użytkowania strony,
  • oszczędność zasobów – ładowana jest tylko treść potrzebna użytkownikowi w danej chwili.

Dzięki tym działaniom można poprawić konwersję oraz statystykę strony, co przekłada się bezpośrednio na zyski.

3. Zasada działania lazy loading

Aby strona wykorzystywała technikę optymalizacji lazy loading, konieczne jest jej odpowiednie zaimplementowanie. W tym celu stosuje się kod JavaScript, który służy do tego, aby sprawdzić pozycję użytkownika na stronie i wczytywać treści umieszczone nad zakładką. Skrypt można zastosować ręcznie lub przy użyciu pluginu.