fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Końcówki domen, czyli co to?

Na czym polegają Końcówki domen?

Definicja

Końcówki domen to ważny element każdego adresu URL strony internetowej. Służą do wskazywania zasięgu oraz charakteru konkretnej witryny. Końcówki domen zwane są także rozszerzeniami i ich formaty narzucane są odgórnie. Jednak w pewnych sytuacjach można wybrać końcówkę domeny spośród tych dostępnych.

3 ciekawostki o końcówkach domen

1. Domeny najwyższego poziomu

Dostępnych jest wiele form końcówek domen. Jednak można wyróżnić główny podział ze względu na poziom. Do domen najwyższego poziomu zalicza się:

  • krajowe,
  • kontynentalne.

Te krajowe składają się z dwóch liter. Przykładowo dla Polski jest to .pl, a dla USA .us. Z kolei przykładem końcówek kontynentalnych może być .eu, czy .asia.

Do pozostałych końcówek domen najwyższego poziomu zalicza się:

  • com,
  • edu,
  • gov,
  • info,
  • org.

Każde z tych rozszerzeń przypisane jest do konkretnego rodzaju stron internetowych. Końcówka .com wskazuje na strony prowadzone w celach biznesowych, z kolei .edu na te o charakterze edukacyjnym. Końcówka .gov dotyczy stron i portali rządowych, a .info to strony zawierające informacje ogólne i przeznaczone są dla osób indywidualnych oraz firm. Ostatnie z rozszerzeń oznacza strony www poświęcone organizacjom pozarządowym.

2. Subdomeny

Drugim z rodzajów końcówek są subdomeny. Tworzone są one w połączeniu domen najwyższego poziomu z nazwą domeny. Subdomeny pozwalają na widoczność pod danym adresem niezależnie od utworzonej wcześniej witryny internetowej. Dodatkowo subdomena jest oddzielona od domeny kropką w adresie URL.

3. Końcówka domeny a pozycjonowanie strony

Wybór końcówki domeny nie powinien być przypadkowy. Wszystko ze względu na to, że ma on znaczenie w przypadku pozycjonowania strony. Rozszerzenie powinno być wybrane w zależności od kierunku działalności oraz tego, czy chce się pozycjonować stronę lokalnie, czy może globalnie.