fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Kompresja zdjęć, czyli co to?

Na czym polega Kompresja zdjęć?

Definicja

Kompresja zdjęć to prosty zabieg, który polega na zmniejszeniu pliku ze zdjęciem. Im zdjęcie jest bardziej skompresowane, tym jego rozmiar jest mniejszy. Kompresja jednak wpływa na jakość zdjęcia, ze względu na to, że w tym wypadku jest ono kodowane przy pomocy mniejszej liczby bitów.

2 ciekawostki o kompresji zdjęć

1. W jakim celu kompresuje się zdjęcia?

Rozmiary zdjęć mogą być bardzo zróżnicowane. Dużo zależy od tego, jakie jest ich źródło, a także i jakość. Zdjęcia kompresuje się między innymi w takich sytuacjach, gdy:

  • zbyt duży rozmiar spowalnia ładowanie się strony internetowej,
  • zdjęcie ma być przyjazne dla wyszukiwarek,
  •  zbyt duży rozmiar nie pozwala na dodanie pliku.

Kompresując zdjęcia trzeba pamiętać, aby zachować równowagę pomiędzy jakością a rozmiarem, ponieważ zła jakość, czyli rozmazane zdjęcia mają negatywny wpływ na pozycjonowanie.

2. Jak kompresować zdjęcia?

Zmniejszyć rozmiar zdjęcia można na kilka sposobów. Są to między innymi:

  • zmiana formatu,
  • ogólnodostępne narzędzia takie, jak Optimizilla, TinyPNG.

Na stronach internetowych najlepiej jest umieszczać zdjęcia i obrazy w formacie WebP. Są one najlżejsze pod kątem rozmiarów. Natomiast format JPG jest nieco większy, ale zapewnia większą liczbę detali, które wpływają na odbiór wizualny.

Korzystając z narzędzi dostępnych w Internecie, zmiana rozmiaru zdjęcia odbywa się poprzez przesłanie konkretnego zdjęcia w programie działającym w przeglądarce. Można także jednocześnie zmienić format i rozmiar kilku zdjęć. Zdjęcia są zmniejszane z zachowaniem wysokiej jakości, dlatego nie trzeba się obawiać, że obraz będzie niewyraźny.