fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Htaccess, czyli co to?

Na czym polega Htaccess?

Definicja

Htaccess – Hypertext Access jest plikiem konfiguracyjnym dla serwera Apache. Umożliwia bardzo szerokie możliwości, jeżeli chodzi o sterowanie pracą serwera www. Plik .htaccess pozwala na wdrożenie wielu konfiguracji, czy konkretnych reguł odnoszących się do zachowania aplikacji

3 ciekawostki o .htaccess

1. Co daje plik .htaccess?

Każda zmiana, która zostanie wprowadzona w pliku .htaccess jest widoczna natychmiast bez względu na to, czego dotyczy. Do największych zalet pliku konfiguracyjnego zaliczyć można:

  • przekierowanie na inną domenę,
  • tworzenie przekierowań takich jak chociażby 301,
  • zmianę wersji PHP,
  • możliwość blokowania konkretnych adresów IP,
  • uruchomienie cache przeglądarki,
  • własne strony błędów,
  • poprawę szybkości ładowania strony,
  • tworzyć przyjazne adresy URL.

Dodatkowo plik .htaccess umożliwia też zablokowanie linkowania bezpośredniego i przekierowanie na wersję zabezpieczona protokołem HTTPS.

2. Tworzenie pliku .htaccess

Plik konfiguracyjny należy do zwykłego pliku tekstowego. Do jego tworzenia wykorzystuje się standardowy edytor tekstowy, czyli przykładowo notatnik lub zaawansowany edytor, jak Notepad + +.

Nazwa pliku to słowo htaccess poprzedzone kropką. Nie zawiera żadnych rozszerzeń. Jest to wersja najbardziej popularna. Jednak nazwa ta może niekiedy mieć inną formę, przykładowo gdy została zmieniona przez Administratora w pliku httpd serwera.

3. Jak plik .htaccess wpływa na zarządzanie stroną internetową?

Dzięki wykorzystaniu pliku .htaccess można dokonać wiele zmian i to w sposób stosunkowo prosty i sprawny. Można między innymi zwiększyć szybkość ładowania się strony poprzez kompresję danych. To z kolei przyczyni się do większego ruchu na stronie, ponieważ użytkownicy, jak i samo Google negatywnie postrzegają witryny internetowe, które długo się ładują.

Co więcej, działania takie, jak przyjazne linki wpływają w dużym stopniu na pozycjonowanie stron. Z tego też powodu plik .htaccess chętnie i często wykorzystywany jest przez specjalistów SEO.