fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Hosting WWW, czyli co to?

Na czym polega Hosting WWW?

Definicja

Hosting WWW to podstawowa usługa, z której korzystają witryny internetowe. Polega na udostępnieniu przestrzeni oraz zasobów serwera. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie stron internetowych, a także korzystanie z poczty elektronicznej. Inaczej mówiąc, hosting WWW to miejsce, w którym udostępnia się stworzoną stronę internetową.

3 ciekawostki o hostingu WWW

1. Hosting współdzielony

Najpopularniejszą, a zarazem najtańszą opcją jest wybór hostingu współdzielonego. Polega on na tym, że z jednego serwera korzysta wielu różnych użytkowników, którzy posiadają oddzielne konta. Oznacza to, że kilku klientów korzysta z zasobów jednego serwera, czyli z jego pamięci, mocy obliczeniowej oraz przestrzeni dyskowej i przepustowości. Hosting współdzielony szczególnie chętnie wybierany jest przez niewielkie firmy oraz osoby fizyczne, które nie mają zasobów technicznych, by zarządzać serwerem.

2. Pozostałe rodzaje hostingu WWW

Poza hostingiem współdzielonym do wyboru jest jeszcze kilka jego rodzajów, które są dedykowane dla bardziej wymagających firm i osób. Są to hosting:

  • dedykowany,
  • dla WordPress,
  • darmowy.

W hostingu dedykowanym serwer przypisany jest do jednego użytkownika, co oznacza, że nie jest współdzielony z nikim innym. Wymaga on kompleksowego zarządzania zasobami serwera. Natomiast hosting WordPress ma skonfigurowane parametry tak, aby gwarantować szybkie ładowanie stron użytkownikom. Ostatnia opcja z racji tego, że jest darmowa, ma ograniczone zasoby. Będzie więc dobrym wyborem dla początkujących w tworzeniu stron www.

3. Jak wybrać odpowiedni hosting WWW?

Hosting WWW powinien być dopasowany do wymagań właściciela strony oraz jej przeznaczenia. Najważniejsze parametry, którymi warto kierować się podczas wyboru hostingu są:

  • dostępność kopii bezpieczeństwa,
  • rozmiar konta,
  • pomoc techniczna,
  • wersja PHP,
  • wielkość limitów przydzielonych zasobów.

Przed ostatecznym wyborem można skorzystać z darmowego 14-dniowego okresu próbnego, który jest udostępniany przez większość hostingów. Pozwoli to na porównanie kluczowych dla danego użytkownika parametrów i wybór odpowiedniego rodzaju hostingu WWW.