fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Historia wyszukiwań, czyli co to?

Na czym polega Historia wyszukiwań?

Definicja

Z wyszukiwarki internetowej użytkownicy telefonów oraz komputerów korzystają niemalże codziennie. Jej historia to nic innego jak zapis wszystkich wpisywanych przez danego użytkownika w pole wyszukiwania haseł oraz wyrażeń. Google nie tylko zapisuje te dane, ale także je archiwizuje i przechowuje.

3 ciekawostki o historii wyszukiwań

1. Dane przechowywane w historii wyszukiwań

Poza gromadzeniem danych o hasłach wpisywanych w pole wyszukiwarki oraz zapisywaniem, jakie strony były odwiedzane przez danego użytkownika, Google gromadzi jeszcze dużo więcej innych informacji. Są to między innymi:

  • dane komputera użytkownika,
  • dane przeglądarki,
  • lokalizacja,
  •  informacje o urządzeniach mobilnych,
  • dane o aktywności na konkretnych witrynach.

Dane tego rodzaju zostają zapisane i są przechowywane przez Google, a następnie wykorzystywane w kilku celach.

2. Po co Google przechowuje dane z historii wyszukiwania?

Takie działania Google nie są przypadkowe i bezcelowe. Zbierane oraz archiwizowane dane wykorzystywane są między innymi do spersonalizowania wyników wyszukiwania. Ponadto zbiór tych wszystkich informacji Google używa do dopasowania wyświetlanych reklam. Są one dostosowane do zainteresowań danego użytkownika, a przez to też są w większym stopniu skuteczne.

Dużym udogodnieniem, jakie oferuje Google w ramach historii wyszukiwania, jest to, że dzięki wielokrotnemu wpisywaniu haseł w wyszukiwarkę, możliwa jest korekta pisowni, ale też podpowiadanie dalszej część hasła. Warto także wiedzieć, że historia przeglądania wykorzystywana jest w serwisie YouTube, aby podpowiadać filmy, które są w kręgu zainteresowania konkretnego użytkownika.

3. Usuwanie historii wyszukiwania na komputerze

Historia wyszukiwania w przeglądarce internetowej może być skutecznie usunięta. Wystarczy tylko w ustawieniach przeglądarki znaleźć opcję czyszczenia danych oraz usunąć historię pamiętając także o plikach cookies. W przypadku posiadania konta Google historię wyszukiwania można usunąć wchodząc w zakładkę Moja aktywność na stronie https://google.com/history.