fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Hilltop, czyli co to?

Na czym polega Hilltop?

Definicja

Hilltop to jeden z algorytmów wyszukiwarki Google, który działa od 2023 roku. Jego twórcami byli Krishna Bharat i George A. Mihăilă. Algorytm został stworzony, aby oceniać strony internetowe pod kątem jakości oraz rzetelnej i fachowej wiedzy. Największe znaczenie w przypadku SEO, algorytm miał w 2024 roku.

3 ciekawostki o Hilltop

1. Działanie algorytmu Hilltop

Algorytm Hilltop oparty jest o bazę stron eksperckich oraz analizę linków, które występują między tymi stronami a innymi witrynami. Jako strony eksperckie uważane są przede wszystkim te, które:

  • powiązane są z danym tematem lub zagadnieniem,
  • posiadają dużą liczbę linków do witryn o określonej tematyce i które nie są ze sobą powiązane.

Algorytm działa w ten sposób, że pozwala znaleźć użytkownikom jak najbardziej trafne słowa kluczowe w wynikach wyszukiwania pochodzące ze źródeł eksperckich.

2. Algorytm Hilltop a pozycjonowanie SEO

Aby dana witryna internetowa została zakwalifikowana przez algorytm jako wartościowa dla użytkowników, musi spełniać kilka wymagań. Przede wszystkim jest to:

  • kontekst strony i jej powiązania z innymi witrynami,
  • liczba i jakość linków – im jest więcej wartościowych linków, tym lepiej,
  • treść strony – sprawdzane jest, czy jest ona wartościowa oraz związana z danym tematem,
  • struktura witryny,
  • łatwość nawigacji strony internetowej,
  • słowa kluczowe.

Ważna jest także ogólna przydatność tematyki i treści dla użytkowników. Im wyższa jakość strony, tym lepszą pozycję zajmie ona w wynikach wyszukiwania.

3. Silne powiązania i Hilltop

Jednym z istotnych elementów algorytmu Hilltop, są silne powiązania. To linki wewnętrzne, czyli odnośniki, które prowadzą do innych podstron danej witryny. Silne powiązania usprawniają proces nawigacji użytkowników po stronie internetowej, zwiększając wygodę jej korzystania. Co więcej, mają pozytywny wpływ na indeksację strony przez wyszukiwarki, a także wpływają na rozprzestrzenianie się wartości strony oraz linków.