fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Hidden text, czyli co to?

Na czym polega Hidden text?

Definicja

Hidden text to tłumacząc dosłownie ukryty tekst. Jest to nieuczciwa praktyka stosowana w celu manipulacji pozycją w wynikach na wyszukiwania Google. Polega na zamieszczeniu na stronie tekstu, który nie jest widoczny dla użytkownika, ale jednocześnie będzie indeksowany przez roboty wyszukiwarek.

3 ciekawostki o hidden text

1. Sposoby na ukrycie tekstu

Aby tekst był niewidoczny dla użytkowników, stosowanych jest kilka technik. Do najpopularniejszych zalicza się między innymi:

  • zmianę koloru czcionki na kolor tła konkretnej strony,
  • ustawienie czcionki na poziomie 1,
  • umieszczanie treści pod zdjęciami lub grafiką – tak zwany przykryty tekst,
  • umieszczanie tekstu poza ekranem, czyli miejscem widocznym dla użytkownika,
  • ustawienie przezroczystości tekstu na 100%.

Ponadto osoby praktykujące nieuczciwe techniki SEO sięgają też po bardziej zaawansowane metody, jak przykładowo wykorzystanie plików CSS lub ukrywanie tekstu w języku skryptowym.

2. Zasadność stosowania hidden textu

Celem stosowania hidden textu jest przede wszystkim podwyższenie pozycji danej strony w wynikach wyszukiwania. Przez krótki okres czasu, roboty indeksujące rzeczywiście wysoko oceniały witryny www, które stosowały tę praktykę. Jednak obecnie stosowanie hidden textu jest zabronione. Jeżeli roboty indeksujące Google wykryją nieuczciwą praktykę, to na stronę zostanie nałożony filtr, który powoduje, że strona nie pojawia się w wynikach wyszukiwarki Google na wysokich pozycjach, co z kolei sprawia, że ruch na stronie jest znacznie mniejszy.

3. W jakim jeszcze celu stosowany jest hidden text?

Umiejętne stosowanie hidden textu, tak by nie wprowadzać użytkowników w błąd oraz by działania nie były traktowane jako Black Hat SEO, stosowane jest także w celach uzasadnionych. W przypadku działu IT jest on wykorzystywany w oprogramowaniu, aby skutecznie chronić się przed spamem. Ponadto ukryty tekst może być stosowany na stronach, jako dodatkowe informacje, które pojawiają się po kliknięciu lub najechaniu kursorem myszki na dane pole.