fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

GTMetrix, czyli co to?

Na czym polega GTMetrix?

Definicja

GTMetrix to narzędzie, które zostało stworzone w celu uzyskania szczegółowych informacji o wydajności danej strony internetowej. Jest ono bezpłatne i stosunkowo proste w obsłudze. Dzięki GTMetrix można otrzymać dokładne dane, a także gotowe raporty z analizy, a nawet rekomendacje co zrobić, aby poprawić sprawność strony.

3 ciekawostki o GTMetrix 

1. Zasada działania GTMetrix 

W celu analizy szybkości ładowania się strony, a także jej rozmiaru, GTMetrix wykorzystuje narzędzia Google Page Speed oraz YSlow. Dobry wynik uzyskany w przeprowadzonej analizie wydajności witryny internetowej oznacza, że jest ona zoptymalizowana pod kątem szybkiego renderowania przez przeglądarkę.

2. GTMetrix a działania SEO

Wykorzystanie GTMetrix i uzyskanie rzetelnych informacji po przeprowadzeniu analizy jest bardzo ważne dla pozycjonowania SEO. Wszystko ze względu na to, że Google zaleca wykorzystanie pliku Page Speed w swoim algorytmie rankingowym. Oznaczać to będzie, że dobra prędkość strony ma pozytywny wpływ na ranking oraz ułatwia wyszukiwarkom indeksację. Z tego też względu warto korzystać z GTMetrix w przypadku chęci optymalizacji strony www.

3. Jak obsługiwać GTMetrix?

Korzystanie z GTMetrix jest bardzo proste. Wystarczy tylko w polu wyszukiwania wpisać adres url:// strony. Następnie otrzymamy gotowy audyt, który składa się z kilku części. Są to:

  • Cumulative Layout Shift (CLS),
  • Largest Contentful Paint (LCP),
  • Total Blocking Time (TBT),
  • First Contentful Paint (FCP).

Pierwszy ze wskaźników mówi o stabilności witryny internetowej w czasie wczytywania jej wizualnej strony. Powinien być utrzymywany na poziomie mniejszym niż 0,1, co wpływa na dobre funkcjonowanie. Kolejny wskaźnik LCP sprawdza viewport, czyli czas ładowania treści na stronie. Z kolei TBT odnosi się do czasu, w którym użytkownik nie ma możliwości skorzystania z witryny ze względu na jej blokadę. Ostatni ze wskaźników mierzy czas, w jakim pierwszy element strony załaduje się od momentu uruchomienia jej przez użytkownika.