fbpx

słwonik pojęć marketingowych

Google Maps API, czyli co to?

Jak działa Google Maps API?

Geotagging w marketingu

Definicja

Google Maps API, czyli Application Programming Interface to system pozwalający na wyświetlanie map Google bezpośrednio na własnej stronie. Jest to klucz interfejsu aplikacji do programowania. Składa się on z unikatowego ciągu znaków, który jest fragmentem większego oprogramowania. Umożliwia on także identyfikację danego użytkownika.

3 ciekawostki o Google Maps API

1. Do czego jest potrzebny klucz API

Aby móc umieścić na stronie internetowej interaktywną Mapę Google, konieczne jest od 2016 roku utworzenia klucza API. Nie jest on bezpłatny, jednak Google udostępnia 200 dolarów miesięcznie na ten cel. Oznacza to, że za każde wyświetlenie Mapy Google, Google pobierze opłatę. Jest to model rozliczeniowy CPV.

Do wygenerowania klucza Google Maps API konieczne jest podanie danych rozliczeniowych. Aby mieć kontrolę nad wydatkami, możliwe jest ustalenie limitu. Po jego przekroczeniu Google nie pobierze opłaty za wyświetlanie map Google na stronie internetowej, jednak nie będą one wyświetlane w sposób prawidłowy.

2. Uzyskanie kodu API Google Maps

W celu utworzenia kodu API niezbędne jest przejście do strony internetowej: https://console.cloud.google.com/projectselector2/google/maps-apis/credentials. Tam w prosty sposób po podaniu niezbędnych danych zostanie wygenerowany własny unikalny klucz API, który pozwoli na umieszczenie interaktywnej mapy Google na danej witrynie internetowej.

3. Wygląd mapy w Google Maps API

Interaktywne mapy w Google Maps API mogą być modyfikowane na wiele sposobów w zależności od potrzeb oraz indywidualnych preferencji. Edytować można takie elementy jak:

  • kolory mapy,
  • „dymek” dodawany do pineski,
  • znacznik,
  • informacje wyświetlane na mapie.

Można dowolnie decydować o tym, jakie informacje będą widoczne na mapie. Przykładowo, czy będą widoczne wszystkie nazwy ulic lub budynków.

Warto także dodać, że Google Maps API to profesjonalna metoda na umieszczenie interaktywnej mapy na stronie internetowej. Jest zgodna z najnowszymi standardami, nie spowalnia strony, a także spersonalizowaną mapę można w bardzo prosty sposób implementować.