fbpx

słownik pojęć marketingowych

Google Bomb, czyli co to?

Jak działa Google Bomb w marketingu?

google bomb w marketingu

Definicja

Google Bomb to jedna z technik mająca na celu poprawić widoczność witryny w sieci. Jest to raczej praktyka niepożądana, ponieważ w uproszczeniu polega na spamowaniu danej strony internetowej poprzez umieszczanie dużej liczby linków do witryny w różnych serwisach www.

3 ciekawostki o Google Bomb

1. Back linki

Spamowanie strony internetowej odbywa się przy wykorzystaniu back linków. Są one dodawane w bardzo krótkim czasie, a dodatkowo nie mają nic wspólnego z tematyką witryny internetowej. Dlatego też Google Bomb zaliczane jest do nieuczciwych technik Black Hat SEO.

2. Po co stosuje się Google Bomb?

Stosowanie Google Bomb ma przede wszystkim oszukać algorytm PageRank oraz inne podobne, które oceniają wartość strony na podstawie linkowania do nich. Dzięki temu zyskuje się lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania, co przyczynia się do większego ruchu na danej stronie. Pierwsze back linki zaczęto stosować na przełomie 2003 i 2004 roku.

3. Konsekwencje stosowania Google Bomb

Jako że Google Bomb należy do technik Black Hat Seo, to trzeba być świadomym, że podejmując takie działania, można narazić się na nałożenie filtra na daną witrynę. Otrzymanie bana przez automatyczne bądź ręczne filtry Google będzie skutkować spadkiem pozycji witryny w wynikach wyszukiwania oraz spadkiem liczby odwiedzin. Co więcej, zdjęcie takiego filtra nie zawsze będzie takie szybkie, a odwrócenie skutków jego nałożenia i zyskanie ponownie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania może być czasochłonne.