fbpx

słownik pojęć marketingowych

Ghostwriting, czyli co to?

Na czym polega Ghostwriting w marketingu?

ghostwriting w marketingu

Definicja

Ghostwriting to zajęcie polegające na pisaniu treści na zlecenie kogoś innego. Treści te mogą być dowolne, jak wiersze, teksty piosenek, czy artykuły, a nawet treści przemówień. Osoba je tworząca to Ghostwriter, który zrzeka się praw autorskich do swoich tekstów. Z reguły to zleceniodawca w takim wypadku uznawany jest za ich autora.

3 ciekawostki o Ghostwritingu

1. Ghostwriting, a copywriting

Wiele osób może mylnie uważać ghostwriting i copywriting za tą samą czynność. Główną różnicą między nimi jest to, że copywriter nie zrzeka się praw autorskich do swoich tekstów, i może je dodatkowo wykorzystać do tworzenia własnego portfolio, udzielać licencji na ich wykorzystywanie oraz tworzyć własną markę osobistą. Z kolei ghostwriter nie ma żadnych praw do swoich tekstów. Dlatego też wynagrodzenie tej osoby może być wyższe, a zawód wymaga zachowania dużej poufności.

2. Ghostwriting wymagania i umiejętności

Nie każdy może zostać ghostwriterem, ponieważ jest to zawód, który wymaga szczególnych umiejętności. Przede wszystkim taka osoba musi posiadać znajomość zasad ortografii i stylistyki, a także umieć pisać w ciekawy sposób. Co więcej, ghostwriting nie pozwala na dużą swobodę, ponieważ konieczne jest w czasie tworzenia treści trzymanie się ściśle otrzymanych przez zleceniodawcę wytycznych. Mogę one dotyczyć nie tylko samej tematyki, ale też długości tekstu, poruszanych pojęć, czy używania słów kluczowych.

3. Kto korzysta z ghostwritingu?

Z ghostwritingu korzystają zarówno politycy, jak i sławne gwiazdy, szczególnie gdy nie wykazują zdolności do tworzenia ciekawych i porywających przemów. Często ghostwriterzy są autorami wielu bibliografii popularnych osób, prac dyplomowych oraz tekstów piosenek. Tak więc z usług ghostwritingu może skorzystać praktycznie każdy. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w Polsce ghostwriting jest nielegalny w związku z tym, że przeniesienie praw autorskich zgodnie z obowiązującym prawem jest niemożliwe.