fbpx

słownik pojęć marketingowych

Freelancer, czyli kto to?

Czym zajmuje się Freelancer w marketingu?

freelancer w marketingu

Definicja

Freelancer to osoba, która zajmuje się wykonywaniem zadań marketingowym dla różnych firm. Do ich obowiązków zalicza się między innymi tworzenie treści na strony internetowe, strategii marketingowej, czy raportów. Freelancer może wykonywać bardzo odmienne czynności, dlatego jest to zawód, który można dopasować do swoich umiejętności oraz tego, w jakich obszarach marketingu internetowego czuje się najlepiej. Zawód wolnego strzelca może być wykonywany także w innych branżach.

3 ciekawostki o Freelancerach

1. Social media jako narzędzie pracy Freelancera

Freelancer specjalizujący się w marketingu internetowym w swojej pracy może wykorzystywać wiele narzędzi. Jednym z najpopularniejszym oraz efektywnym są social media. Najczęściej wykorzystywane to:

  • Facebook,
  • Instagram,
  • Twitter,
  • LinkedIn.

Można używać ich do publikacji postów informujących o zakresie działalności bądź ofercie, umiejętnościach, doświadczeniu oraz prowadzić dyskusje z profesjonalistami w danej branży bądź z potencjalnymi klientami.

2. Reklamy w social media

Freelancerzy często także wykorzystują reklamy, aby zdobyć nowych klientów, poprawić ruch na stronie internetowej, czy zwiększyć rozpoznawalność danej marki. Reklamy wyświetlane w social mediach są skuteczne i mogą mieć wiele form. Mogą to być krótkie filmy bądź grafika zachęcająca do skorzystania z oferty. Dodatkowo możliwe jest korzystanie z narzędzi do monitorowania efektywności reklam, których mogą używać Freelancerzy. Dzięki nim mogą tworzyć bardziej dopasowane treści i reklamy do konkretnej grupy odbiorców.

3. Jakie jeszcze narzędzia wykorzystywane są przez Freelancerów?

W zdobyciu nowych klientów, zwiększeniu popularności danej marki bądź produktu Freelancer może wykorzystywać nie tylko media społecznościowe. Do innych narzędzi zalicza się:

  • te do automatyzacji marketingu, takie jak MailChimp, Hootsuite lub Constant Contact, które umożliwiają automatyczne wysyłanie wiadomości e-mail,
  • filmy wideo, które można umieszczać na różnych portalach szczególnie na YouTube,
  • aplikacje mobilne, które mogą być tworzone i dopasowane specjalnie do usług bądź oferty danej firmy,· pozycjonowanie SEO – wykorzystanie technik SEO pozwala na zwiększenie widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania.