fbpx

Słownik pojęć marketingowych

CMS (ang. Content Management System – System zarządzania treścią) – co to jest, definicja

Co to jest CMS (ang. Content Management System – System zarządzania treścią)? Jakie są najpopularniejsze rodzaje CMS?

wordpress-logo

CMS (ang. Content Management System – System zarządzania treścią) – co to jest? Definicja

Łatwe modyfikowanie tekstów i wprowadzanie zmian na stronach internetowych jest możliwe, dzięki wykorzystaniu systemu zarządzania treścią, czyli CMS (ang. Content Management System).

Umożliwia on stały rozwój witryny i publikowanie nowych wpisów przez osoby nieznające języka HTML czy CSS.

Stanowi rozbudowane narzędzie, które pozwala również na sprawną konfigurację każdego aspektu związanego z budową serwisu.

Najpopularniejsze CMS – systemy zarządzania treścią

Do najpopularniejszych rozwiązań tej klasy należą:

  • WordPress,
  • Drupal,
  • BLogspot,
  • Typo3,
  • Joomla!

Nowoczesne systemy zarządzania treścią wykorzystują m.in. technologie internetowe PHP w wersji 5 i 7, a także MySQL, PostgreSQL oraz ASP.NET.

Warto wspomnieć, iż istnieją zarówno darmowe, jak i komercyjne CMS, jednakże w większości przypadków bezpłatne narzędzia umożliwiają tworzenie rozbudowanych stron www, a ich funkcjonalność może być wzbogacona przez użycie płatnych tematów i wtyczek (tzw. widgety).

Content Management System pozwala na budowę od podstaw atrakcyjnych wizualnie i funkcjonalnych witryn internetowych.

Dlaczego warto korzystać z profesjonalnego CMS-a?

Korzystanie z profesjonalnego CMS-a niesie za sobą wiele korzyści.

Najważniejsze zalety tych rozwiązań:

  • W przypadku darmowych narzędzi, takich jak WordPress (nazywanego skrótowo WP) nie ponosimy kosztów zakupu skryptu, gdyż są one dystrybuowane na otwartej licencji Open Source.
  • Dostępnych jest szereg praktycznych dodatków do systemu zarządzania treścią, często bezpłatnych, a także szeroki wybór dopracowanych wizualnie szablonów.
  • Nie wymagają znajomości HTML, PHP, CSS czy JavaScript od osób redagujących stronę www, co przyspiesza i ułatwia wprowadzanie aktualizacji w dowolnym momencie.
  • Do popularnych rozwiązań CMS dostępne jest bogate wsparcie techniczne w postaci polskojęzycznej dokumentacji oraz dużej społeczności użytkowników.
  • Istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych wtyczek, które umożliwiają optymalizację witryny internetowej pod kątem pozycjonowania SEO.

Zdecydowaną zaletą nowoczesnych systemów zarządzania treścią jest przejrzysty i intuicyjny interfejs użytkownika, do którego obsługi niewymagane są żadne szkolenia.

Poniżej widok panelu zarządzania CMS WordPress:

widok-panelu-cms-od-srodka