fbpx

słownik pojęć marketingowych

Chat Bot, czyli co to?

Co to jest chatbot? Jak można go wykorzystać na stronie internetowej?

chatbot

Definicja

Chat Bot to program komputerowy zaprojektowany do prowadzenia rozmów z ludźmi za pomocą komunikacji tekstowej lub mówionej. Chat Boty wykorzystują sztuczną inteligencję do analizy, interpretacji i odpowiedzi na pytania lub prośby użytkowników. Mogą być używane w różnych celach takich jak obsługa klienta, udzielanie informacji, rozrywka czy wsparcie techniczne.

3 ciekawostki, które warto wiedzieć o Chat Bot

1. Na czym polega personalizacja Chat Botów?

Chat Boty mogą analizować historię interakcji z użytkownikiem. Dzięki temu zapamiętują wcześniejsze rozmowy i lepiej rozumieją kontekst kolejnych pytań. W rezultacie oferują bardziej spersonalizowane odpowiedzi. Poprzez pytania zadawane w trakcie rozmowy lub dane z profilu użytkownika (jeśli są dostępne), Chat Boty mogą dostosowywać odpowiedzi do wieku, preferencji zakupowych, lokalizacji czy zainteresowań.

2. Jaka jest rola Chat Botów w codziennym życiu?

Chat Boty coraz bardziej wkraczają do codziennego życia, oferując wsparcie w różnych dziedzinach. Mogą np. pomagać w organizacji harmonogramu, przypominając o ważnych spotkaniach, zadaniach czy wydarzeniach (poprzez integrację z kalendarzem). W e-commerce Chat Boty mogą pełnić rolę doradców zakupowych, udzielając informacji o produktach, sugestiach co do rozmiarów czy kolorów, a także pomagając w procesie zamawiania. Mogą udzielać porad kulinarnych, podawać przepisy, sugestie na zdrowe posiłki, a nawet pomagać w planowaniu tygodniowych posiłków na podstawie preferencji żywieniowych. Chat Boty mogą również wspomagać podróżnych, udzielając informacji o trasach, rozkładach jazdy, cenach biletów czy rezerwacji hoteli.

3. Czy Chat Boty niosą za sobą zagrożenie?

Chat Boty często gromadzą i przetwarzają dane użytkowników, co może stanowić ryzyko dla prywatności. Istnieje również ryzyko wykorzystania Chat Botów do szerzenia dezinformacji, oszustw, manipulacji lub ataków na użytkowników poprzez społeczność internetową. Ponadto Chat Boty oparte na algorytmach i sztucznej inteligencji mogą popełniać błędy. Nawet najbardziej zaawansowane modele czasem udzielają nieprawidłowych lub niejednoznacznych odpowiedzi.