fbpx

słownik pojęć marketingowych

Certyfikat SSL, czyli co to?

Co to jest certyfikat SSL? Do czego służy?

certyfikat ssl

Definicja

Certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) to rodzaj bezpiecznego protokołu, który zapewnia szyfrowanie komunikacji między przeglądarką internetową użytkownika a serwerem, na którym znajduje się strona internetowa. Jego głównym celem jest ochrona prywatności przesyłanych danych takich jak informacje logowania, dane osobowe czy informacje finansowe. Certyfikat SSL wykorzystuje technologię szyfrowania, która uniemożliwia osobom trzecim przechwycenie i odczytanie przesyłanych informacji.

3 ciekawostki, które warto wiedzieć o Certyfikacie SSL

1. Jakie są główne elementy Certyfikatu SSL?

Na Certyfikat SSL składa się m.in. szyfrowanie danych przesyłanych między przeglądarką a serwerem. Kolejnym elementem składowym jest weryfikacja tożsamości — Certyfikaty SSL zawierają informacje o właścicielu strony internetowej, co pozwala użytkownikom potwierdzić, czy są oni łączeni z prawdziwą witryną. Ponadto strony internetowe posiadające certyfikat SSL wyświetlają zazwyczaj wskaźnik bezpieczeństwa, na przykład ikonkę kłódki lub zielonego zamka, co zwiększa zaufanie użytkowników do witryny.

2. Z czego składa się Certyfikat SSL?

Klucz publiczny to jedna z części Certyfikatu SSL. Służy on do szyfrowania danych przed wysłaniem ich do serwera. Kiedy użytkownik łączy się z zabezpieczoną stroną internetową (HTTPS), serwer wysyła swój klucz publiczny do przeglądarki, która używa tego klucza do zaszyfrowania danych przesłanych na serwer. Drugą częścią jest klucz prywatny — służy do odczytywania zaszyfrowanych danych. Kiedy przeglądarka otrzymuje dane, używa klucza publicznego do ich zaszyfrowania, dzięki czemu tylko klucz prywatny przechowywany na serwerze jest w stanie je odszyfrować.

3. Jak Certyfikat SSL wpływa na SEO?

Posiadanie Certyfikatu SSL może mieć pozytywny wpływ na pozycjonowanie strony internetowej w wynikach wyszukiwania Google. Od pewnego czasu Google faworyzuje strony zabezpieczone protokołem HTTPS.