fbpx

słownik pojęć marketingowych

Błąd 410, czyli co to?

Błąd 410 – co oznacza? Jak go naprawić?

błąd 410

Definicja

Kod stanu HTTP 410 oznacza Gone (Odejście). Jest to kod odpowiedzi HTTP, który serwer przesyła, aby poinformować, że żądany zasób został trwale usunięty i nie będzie już dostępny. Innymi słowy, oznacza to, że nie istnieje na serwerze i nie będzie dostępny w przyszłości.

3 ciekawostki, które warto wiedzieć o błędzie 410

1. Co dla użytkownika oznacza błąd 410?

Oznacza, że zasób był wcześniej dostępny, ale został celowo usunięty i nie powinien być dłużej oczekiwany. W związku z tym użytkownik nie powinien ponownie próbować uzyskać go w przyszłości.

2. Czy błąd 410 oznacza trwałą utratę danych?

Chociaż kod 410 sugeruje trwałe usunięcie, nie oznacza to, że zasób nie może być ponownie dodany w przyszłości. Jest to kwestia interpretacji przez administratora serwera. W niektórych przypadkach zasób może być ponownie dostępny, jednak administrator serwera nie spodziewa się tego.

3. Czy błąd 410 ma wpływ na pozycjonowanie strony?

Dla wyszukiwarek takich jak Google odpowiedź 410 jest traktowana jako sygnał, że strona nie powinna już być indeksowana. Jeśli administrator strony używa kodu 410, Google może usunąć zasób z wyników wyszukiwania szybciej niż w przypadku kodu 404 (Not Found).