fbpx

Słownik pojęć marketingowych

Black Hat SEO – co to jest, definicja

Black Hat SEO – definicja. Co to jest?

pozycjonowanie-metody,słownik

Zespół praktyk pozycjonujących stojący w opozycji do White Hat SEO, niepolecany z uwagi na ryzyko kar nakładanych na witrynę przez Google.

Black Hat SEO to podejście do pozycjonowania, które nie jest w pełni zgodne z wytycznymi Google dla webmasterów. Choć wciąż można spotkać się z jego zwolennikami wśród SEOwców, popularność takiej praktyki zdecydowanie spada w związku z doskonaleniem algorytmów wyszukiwarki i zwiększonymi kontrolami raterów.

Stosowanie Black Hat SEO może prowadzić do spadku wskaźnika PageRank, utraty autorytetu strony, a nawet usunięcia strony z indeksu, co prowadzi do całkowitego jej zniknięcia z wyszukiwarki.

Jakie działania stanowią część Black Hat SEO?

Do Black Hat SEO można zaliczyć szereg działań w zakresie kreowania treści, architektury strony i linkowania. Przykładem może być ukrywanie treści i linków czy pozyskiwanie ich ze stron o bardzo niskich autorytetach.

Do innych karanych praktyk należy nadmierne nasycanie strony słowami kluczowymi (keyword stuffing), automatyczne generowanie treści czy duplikowanie jej.

Do praktyk tego typu należy też cloaking, czyli przedstawianie odmiennych treści użytkownikom i robotom wyszukiwarki, a także stosowanie doorway pages, czyli automatycznych przekierowań.