fbpx

SŁOWNIK POJĘĆ W MARKETINGU

Trailing slash, czyli co to?

Na czym polega Trailing slash?

Definicja

Trailing slash to ukośnik na końcu adresu URL, zwany ukośnikiem zamykającym bądź końcowym. Wcześniej znak „/” świadczył o obecności katalogu pod danym adresem URL. Brak ukośnika natomiast oznaczał, że jest to plik. Obecnie jednak ewolucja stron internetowych spowodowała, że znaczenie trailing slash nieco się zmieniło.

2 ciekawostki o trailing slash

1. Wytyczne Google a trailing slash

Jako że struktura plików znacząco się zmieniła na przestrzeni lat, trailing slash zostały zastąpione szablonami, w których znajduje się ich struktura. Dlatego też ukośnik na końcu zdania nie ma wpływu na to, jak wyświetla się strona. Trzeba jednak mieć na uwadze, że gdy strona funkcjonuje w wersji z ukośnikiem na końcu oraz bez, oznacza to, że jej treść znajduje się pod dwoma różnymi adresami URL. Tutaj może więc pojawić się problem z duplikacją treści oraz pozycjonowaniem na te same słowa kluczowe, co z kolei wiąże się z rywalizacją podstron pozycjonowanych na identyczne słowa kluczowe.

Jednak warto także mieć na uwadze, że John Mueller – Senior Webmaster Trends Analyst w Google wyjaśnił w 2017 roku, że trailing slash nie jest związane z pozycjonowaniem SEO, ale z działaniem stron.

2. Ujednolicenie adresów zduplikowanych przez trailing slash

Aby uniknąć problemów związanych z duplikacją stron i treści, należy wymusić jedną wersję adresacji w obrębie całej witryny. Odbywa się to przede wszystkim przy użyciu dyrektyw w .htaccess, a także stosując odpowiednie ustawienia w systemie CMS. W przypadku pierwszej metody serwera Apache, czyli .htaccess konieczne jest dodanie linijek RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d, RewriteRule ^(.*)/$ /$1 [L,R=301] do pliku konfiguracyjnego. Z kolei w drugiej metodzie po zalogowaniu się do panelu administracyjnego systemu CMS lub podobnego, należy odszukać opcji z głównymi ustawieniami serwisu oraz adresów URL i tam dokonać modyfikacji. Wykorzystując te narzędzia możliwe jest także dodanie trailing slash w każdym momencie.