LOADING

Wersje www i non www

Dość częsty problem ze stronami. Dla wielu właścicieli strona po prostu jest pod danym adresem http://przyklad.pl. Jest jedna, więc jak pozycjoner tłumaczy, że jest problem z kopiami strony, to pojawia się zdziwienie o jakie kopie chodzi.

O tym, czy strona ma mieć www przed adresem czy nie, decyduje właściciel strony ustalając odpowiednie przekierowania. Czyli może zdecydować, że chce mieć adres z www:

http://www.przyklad.pl

lub bez www:

http://przyklad.pl

Nie ma to wpływu na wyniki, obie wersje są w porządku. Są to jednak dwie różne wersje. Jeśli webmaster czy właściciel witryny zapomni zdefiniować, jaka jest preferowana wersja to może zdarzyć się, że będą one współistnieć obok siebie, czyli będziemy mieli kopie.

Jak sprawdzić czy strona ma kopie www/bez www?

Najprościej wpisać obie wersje w pasku adresu w przeglądarce. Załóżmy, że preferowana wersja jest z www. Wtedy po wpisaniu http://przyklad.pl powinniśmy zostać przekierowani na http://www.przyklad.pl. Jeśli nie ma ustalonej preferowanej wersji, to nie będziemy przekierowani i będziemy mogli otworzyć oba adresy.

Drugi sposób to sprawdzenie site’a. W pasku szukania wpisujemy site:adres.pl i sprawdzamy, jakie rodzaje adresów są w indeksie. Niżej po sprawdzeniu widać, że wszystkie adresy mają www (patrzymy na zielone adresy URL):

sprawdzenie-site

Gdyby był tu problem to zobaczylibyśmy wersje adresów bez www oraz z www.

Można też skorzystać z narzędzi do sprawdzenia przekierowań typu http://www.redirect-checker.org/. Wklejamy dwie wersje adresu strony głównej (z i bez www) i sprawdzamy czy jest przekierowanie 301. Na jednej z wersji powinno być ustawione przekierowanie 301 na pożądaną wersję. Jeśli się pokaże kod 200 to znaczy że jest to prawidłowa, docelowa wersja.

Jak usunąć problem z kopiami www?

Za pomocą odpowiedniej reguły przekierowań, którą robi się po stronie serwera. W przypadku popularnego Apache edytuje się plik htaccess i dodaje kilka linijek kodu, które załatwiają sprawę.

Niektóre skrypty jak np. WordPress od razu po instalacji jest już prawidłowo skonfigurowanych i nie ma tego problemu. Jednak wiele innych CMSów, szczególnie autorskich, ma ten problem.