LOADING

Sklep internetowy a Google – warto wiedzieć

Mówiliśmy o różnych źródłach ruchu, ale nadal najważniejsze z nich to ruch organiczny. Jeśli sklep ściąga odpowiednio dużo odwiedzin z wyszukiwarki to przekłada się to na rozwój i często daje też możliwość finansową rozwoju innych dziedzin.

Stąd kilka kolejnych części poświęconych zostało właśnie pozycjonowaniu.

W tej części przyjrzyjmy się podstawom – czym jest pozycjonowanie, jak ważny jest wybór odpowiedniego oprogramowania sklepu i wiele innych częstych wątpliwości.

2.1. Czym jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie w większości przypadków jest wpływu na algorytm tak, by dana strona była prezentowana wyżej w rankingu.

Stąd działania mające na celu promocję witryn można podzielić na trzy grupy:

Whitehat – czyli biały kapelusz. To grupa działań jak najbardziej dozwolonych przez Google. Mowa tu głównie o rozbudowie strony i dodawaniu takich treści czy innego contentu, do którego inni użytkownicy sami będą linkować. W przypadku działań Whitehat właściciel strony raczej nie powinien ingerować w proces powstawania nowych linków. Wszystko powinno dziać się naturalnie.

Grayhat – to grupa działań, które są na granicy. Dla części osób będą to działania zgodne z wytycznymi Google, dla innych nie. Ogólnie chodzi tu o przypadki gdy właściciel strony lub najęta osoba prowadzi działania, by zwiększała się liczba linków wskazujących na stronę. Mogą tu być również zmiany optymalizacyjne na samej stronie, które też będą na granicy.

Blackhat – to już grupa działań, które podchodzą pod spam. To cały szereg różnych działań mających na celu pozyskanie takiej liczby linków o sprzedażowych kotwicach, aby zmanipulować wyniki pod daną frazę. To najszybsza droga, by zarobić karę manualną albo algorytmiczną od Google.

Za rankingami (wynikami wyszukiwania) stoją algorytmy. Biorą pod uwagę wiele różnych czynników, według informacji od Google jest to nawet 500 różnych czynników. Każdy oczywiście ma inną wagę.

O części z nich Google mówi otwarcie. Trochę informacji o tym jak dostosować stronę można znaleźć w wytycznych i poradach dla webmasterów.

Na ranking wpływają dwie grupy czynników:

  • Onsite – dotyczy samej strony internetowej. Struktura, metatagi, słowa kluczowe, linkowanie wewnętrzne, treści… wszystko to ma wpływ na pozycje strony
  • Offsite – dotyczy czynników zewnętrznych – linków. Jakie strony linkują do naszej, jak wygląda profil linków.

Obie grupy są równie istotne i aby pozycjonowanie było skuteczne trzeba zadbać, aby strona była odpowiednio zoptymalizowana jak również o to, by miała moc.

Moc i zaufanie przekazywane są za pomocą linków. Są one nadal bardzo istotne w procesie pozycjonowania. Nie chodzi tu o ilość a o jakość i tematyczność.