LOADING

Nagłówki h1, nagłówki śródtekstowe

Nagłówki pojawiają się w tekście. Zawsze porównujemy je, dla lepszego zrozumienia ich funkcji, do nagłówków w gazecie. W każdym artykule mamy tytuł (h1) oraz nagłówki śródtekstowe (h2, h3…).

Są też wytyczne co do ich stosowania w tekstach.

Nagłówek h1 powinien zawierać tytuł podstrony, a co za tym idzie powinien występować na danej podstronie tylko jeden raz. Czy jak pojawi się więcej razy, to będzie duży błąd? Google uspokaja że nie – możemy mieć więcej nagłówków H1.

Natomiast pamiętajmy o przejrzystości. Jeśli na podstronę zajrzy bot, znajdzie jeden nagłówek h1, to będzie to miało większą wartość (jako tytuł artykułu) niż jak znajdzie kilka nagłówków h1 (co jest wtedy tytułem?). Dlatego dobra praktyka mówi, by starać się stosować tylko jeden nagłówek h1 dla tytułu podstrony.

Dalsze nagłówki mogą być już stosowane wielokrotnie, bo są to po prostu nagłówki śródtekstowe. Służą do tego, by podzielić dłuższy tekst na logiczne części i by ułatwić czytanie.

Czyli struktura podstrony powinna być następująca:

struktura-naglowkowJeśli hierarchia trochę się zaburzy, przykładowo użyty będzie h1 do tytułu a po nim h3, z pominięciem h2 to nie stanie się nic złego. Najważniejsze o czym trzeba pamiętać to stosowanie h1 jeden raz, najlepiej powyżej pozostałych nagłówków.

Zawartość nagłówków

Nagłówki powinny zawierać ważne dla danej strony słowa kluczowe. Wspomnieliśmy, że to między innymi z ich pomocą bot definiuje do jakich zapytań będzie pasować dana podstrona. Jednak nie warto tu przesadzać z optymalizacją tylko pod bota. Nagłówki powinny być czytelne dla odwiedzającego. Ponownie – trzeba znaleźć złoty środek.

Najczęstsze błędy

Najczęstszy błąd to używanie pogrubienia dla nagłówków śródtekstowych zamiast samych nagłówków. Problem bierze się często stąd, że do pisania tekstu używany jest wizualny edytor. Autor podczas pisania pogrubia nagłówek. Prawidłowo powinien wybrać odpowiedni nagłówek z listy. W przypadku WP i wielu innych frameworków można go znaleźć w lewym rogu:

wybor-naglowkow-w-wordpressieCzyli tu po wybraniu pozycji np. Nagłówek 2 w kodzie będzie to przedstawione jako nagłówek w h2.