LOADING

Rozbudowa linkowania wewnętrznego z nowym YOAST

Niedawno miała miejsce premiera nowej wersji YOAST, najlepszej wtyczki SEO do WordPressa. To już wersja 4.0 i poza różnymi ulepszeniami i zmianami jest jedna bardzo ciekawa nowość – linkowanie wewnętrzne z YOAST.

Zwróciłem na to uwagę, bo ostatnio pracowaliśmy przy kilku większych projektach gdzie właśnie poprawialiśmy linkowanie wewnętrzne. Dodatkowo szkoliliśmy klientów jak linkować wewnętrznie przy dodawaniu nowych treści. Nie dla każdego jest to prosta i oczywista sprawa i właśnie YOAST z nową funkcjonalnością jest bardzo przydatny.

Jak to działa

Najlepiej obejrzeć ten 30-sekundowy filmik, który pokazuje nową funkcjonalność:

Jak widać, na bazie napisanej treści (a konkretnie 20 najważniejszych słów pojawiających się w tekście) z boku pojawia się lista powiązanych tematycznie postów. Jestem bardzo ciekawy jakości dopasowań postów, ale z zapowiedzi można wywnioskować, że poświęcono temu dużo uwagi. W artykule o nowej wersji (źrodło) opisane jest dokładniej na jakiej podstawie generowane są podpowiedzi.

Mając podpowiedzi z boku możemy szybko wstawić je jako link do nowego tekstu.

Inne wtyczki

Oczywiście jest wiele wtyczek do WP, które wzmacniają linkowanie wewnętrzne. Jednak w większości robią one to automatycznie i nieświadomy użytkownik może łatwo przegiąć i narazić stronę na problemy. Tu jest duża zaleta nowej funkcjonalności w YOAST – to dalej użytkownik ręcznie decyduje jak i gdzie podlinkować z treści, sama wtyczka dzięki podpowiedziom po prostu pomaga i usprawnia sam proces.

Dla kogo

Opcja linkowania wewnętrznego dostępna jest w wersji premium YOAST, która do tanich nie należy (cena zależy od liczby licencji ale zaczyna się od 69$). Stąd też dla małych stron, gdzie posty pojawiają się rzadziej i można linkowanie wewnętrzne ogarnąć ręcznie, raczej zakup premium nie będzie wielkim usprawnieniem i można zostać przy używaniu darmowej wersji.

Natomiast w każdym dużym serwisie, gdzie liczba postów liczona jest w setkach czy tysiącach użycie YOAST powinno naprawdę pomóc w linkowaniu wewnętrznym. Szczególnie jeśli treści dodawane są przez redaktorów – im bardziej ułatwiamy im linkowanie wewnętrzne, tym lepiej dla kondycji SEO serwisu.

Więcej: https://yoast.com/yoast-seo-4-0/.

Podaj dalej
Szymon Spychała

Wspólnik w Carted.pl. Pasjonat tematyki e-commerce i możliwości rozwoju oraz zarabiania jakie daje internet. Twitter: https://twitter.com/simonsaysseo

Skomentuj

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane *