fbpx

Pozycjonowanie zagraniczne – co to jest, jak wygląda w praktyce

czyli SEO w innych krajach

czyli SEO w innych krajach

W tym tekście szerzej sprawdzimy dlaczego sprzedaż w innych krajach to coraz popularniejszy kierunek rozwoju biznesu. Pokażemy także jak w praktyce pracujemy z firmami, by zwiększać ruch i sprzedaż.

W Carted pomagamy polskim firmom w zdobywaniu ruchu na rynkach zagranicznych. Osiągamy to poprzez:

 • Pozycjonowanie w danym kraju (głównie kraje Unii Europejskiej oraz rynki anglojęzyczne jak Kanada, USA, Australia)
 • Prowadzenie kampanii reklamowych Facebook, Google

Jeśli chcesz rozwijać sklep na rynkach zagranicznych, zapraszamy do kontaktu.

rozwój firmy za granicą

DLACZEGO ZAGRANICA JAKO KIERUNEK ROZWOJU FIRMY

W skrócie: większa pula potencjalnych klientów i dość niewiele barier, szczególnie w ramach Unii Europejskiej.

Dodatkowo takiej ekspansji na nowe rynki sprzyja sytuacja na rynku polskim – od lat nasz rynek e-commerce jest jednym z najszybciej rosnących rynków e-commerce. Dzięki temu mamy wiele polskich sklepów e-commerce, szczególnie tych które zaczynały 5-10 lat temu. Mają kapitał, który pozwala im pomyśleć o mocniejszej ekspansji.

Ciekawe są kraje, na które firmy chcą rozszerzać działalność. Jeszcze 5-10 lat temu były to głównie Niemcy i Wielka Brytania. Obecnie te rynki są mocno nasycone. Na papierze dalej są atrakcyjne, ale koszty reklam i pozycjonowania są tutaj duże ze względu na liczną i silną konkurencję.

Firmy widzą potencjał w innych krajach jak choćby najbliżsi sąsiedzi – Czechy, Słowacja czy kraje południa Europy jak Bułgaria, Węgry, Rumunia.

Często analiza pokazuje, że właśnie wspomniane kraje południowe mają podobne koszty prowadzenia reklam do tych prowadzonych w Polsce. Są też wielokrotnie niższe niż w krajach zachodnich. To właśnie takie projekty biznesowe mają największe szanse powodzenia – dokładna analiza konkurencji, kosztów pozwala przewidzieć z czym będziemy mieli do czynienia i czy budżet na marketing pozwoli powalczyć o dany rynek.

JAK WYGLĄDA POZYCJONOWANIE ZA GRANICĄ W PRAKTYCE

Nacisk jest na podobne elementy jak przy pozycjonowaniu w Polsce. To znaczy:

 • struktura strony (podział na kategorie, podkategorie, inne sekcje) – im lepiej rozbudowana struktura tym więcej podstron, które mogą pojawić się w wynikach
 • treści – dobrze przygotowane treści opisów kategorii, produktów, bloga pomagają zarówno w procesie pozycjonowania jak i samej sprzedaży
 • wzmacnianie zaufania domeny – poprzez linki z zewnątrz. Im lepsze linkowanie z zewnątrz tym większe szanse na to, że domena będzie miała większe zaufanie, co przełoży się na lepsze pozycje
 • linkowanie wewnętrzne – nadal jeden z najlepszych sposobów na poprawę widoczności i pozycji fraz

Czyli fundamenty są te same..

Celem pozycjonowania zagranicznego jest wypozycjonowanie i sprowadzenie ruchu:

 • Z fraz długiego ogona – dobra widoczność długiego ogona na setki czy tysiące fraz daje nam dobre fundamenty. Nawet kiedy pojawi się aktualizacja algorytmu i część fraz spadnie to nadal na cały ruch pracuje.
 • Z głównych fraz sprzedażowych – czyli tutaj na najważniejsze frazy sprzedażowe chcemy być jak najwyżej. Te frazy po osiągnięciu lepszych pozycji zapewnią wzrost sprzedaży

O ile wspomniane wyżej fundamenty planu są podobne do pozycjonowania w Polsce to już bardziej szczegółowy plan działań układany jest na podstawie analizy konkurencji w danym kraju. Czy działa tu Amazon, Ebay, jak silne są inne strony w top 10?

Przykład: jeśli top 5 jest okupowane przez te najmocniejsze serwisy to wtedy trzeba położyć nacisk na długi ogon. To znaczy że:

 • Szukamy listy potencjalnych, szukanych fraz związanych z ofertą sklepu, które nie są frazami głównymi
 • Sprawdzamy jak wygląda konkurencja top 5 w ich przypadku (czy jest nieco luźniej)

Na podstawie tej listy układamy nową strukturę kategorii w sklepie e-commerce
Uwzględniamy te podstrony i frazy ogonowe w linkowaniu wewnętrznym, w linkowaniu z zewnątrz.

Kładziemy nacisk przede wszystkim na jak najmocniejszą rozbudowę struktury. To dzięki niej będziemy mogli budować lepszą widoczność sklepu (będzie się pojawiał w wynikach na większą liczbę fraz). Rozbudowana struktura to też potencjał do lepszego wzmocnienia linkowania wewnętrznego oraz możliwość wykorzystania treści do zwiększenia potencjału długiego ogona.

Przy tych analizach bardzo pomaga narzędzie Ahrefs. Z jego pomocą możemy sprawdzić serwisy konkurencji i zobaczyć, które podstrony ściągają ruch:

analiza konkurencji zagranica

A także na jakie słowa kluczowe pojawiają się dane podstrony:

analiza konkurencji zagranica

oraz wiele innych działań i parametrów. Przykładowo, jeśli chcemy sprawdzić czy i jak reklamuje się konkurencja to również jest taka możliwość:

reklamy analiza konkurencji

Więcej o etapach pozycjonowania za granicą piszemy w ostatniej części tego artykułu.

CZY POZYCJONOWANIE ZA GRANICĄ JEST DROGIE?

Zazwyczaj jest ono droższe niż pozycjonowanie w Polsce. Wynika to głównie z tego że:

 • usługi copywriterskie – zlecenie pisania tekstów w danym języku
 • Zdobycie wartościowych linków poprzez publikacje na zagranicznych portalach

są droższe i wpływa to na końcowy budżet, który trzeba przeznaczyć na działania SEO.

Cena będzie się różniła pomiędzy poszczególnymi krajami czy grupami języków. Jak duże to będą różnice zależeć będzie już od specyfiki danego kraju. Przykładowo:

 • Rynek skandynawski – dość mało copywriterów, wysokie ceny za publikację artykułów sponsorowanych
 • Rynek czeski – więcej copywriterów, bardziej przystępne stawki, więcej możliwych lokalizacji do zdobycia linków

Dlatego, zaraz po analizie konkurencji oraz bieżącej sytuacji serwisu, proponujemy strategię działań, rozbitą na trzy obszary:

 • Strategia tworzenia treści na stronę – jakie treści są potrzebne, w jakiej ilości
 • Strategia link buildingu – jakie linki będziemy zdobywać, w jakiej ilości, o jakich parametrach
 • Strategia optymalizacji – ile miesięcznie przewidujemy roboczogodzin potrzebnych na działania związane z optymalizacją, wsparciem copywriterów, obsługą link buildingu itd.

I ustalamy jak podzielić dostępny budżet.

ILE KOSZTUJE POZYCJONOWANIE ZAGRANICZNE?

Zawsze przedstawiamy dwa warianty – minimalny i zalecany. Nasze propozycje będą zależały od kraju, od kosztów zdobycia linków i napisania treści oraz od mocy konkurencji (ich widoczność, moc domen). Przy popularniejszych krajach wyceny wariantów minimalnych zaczynają się od 3500-4000 zł, a wariantów zalecanych od 6000 zł netto miesięcznie. Oczywiście w mocno konkurencyjnych niszach czy egzotycznych krajach nasze propozycje rozliczeń mogą być wyższe.

Decydując się na współpracę z nami wiesz z góry, jak wykorzystamy budżet na działania.

Jeśli rozliczenie miesięczne to np. 6000 zł to informujemy Ciebie:

 • Ile z tej kwoty przeznaczane jest na link building
 • Ile z tej kwoty przeznaczane jest na obsługę

Zazwyczaj jest to podział:

 • Około 60% na link building (ew. również treści, jeśli ustalone zostało, że też mamy je przygotować)
 • Pozostałe 40% – obsługa projektu, X roboczogodzin specjalisty SEO (przy każdym projekcie indywidualne wyceniamy ile godzin poświęcamy na projekt)

Dzięki tej przejrzystości możemy pracować na każdym budżecie. To znaczy, nawet jeśli pozycjonowanie w danym kraju dotyczy konkurencyjnej niszy i wymaga dużych nakładów, to wiesz dokładnie jak są one inwestowane.

OPTYMALIZACJA TECHNICZNA A SEO W INNYCH KRAJACH

W przypadku pozycjonowania zagranicznego trzeba liczyć się z tym, że konkurencja z pierwszych stron często ma dopracowaną optymalizację SEO. Dlatego jest to ważny element działań.

W optymalizację techniczną mogą być zaangażowani programiści, dlatego tu już na początku współpracy ustalamy, kto odpowiada za obsługę techniczną i z kim możemy się kontaktować w sprawach optymalizacji.

O tym, co wchodzi w skład optymalizacji napiszemy w osobnym artykule. Podzielimy się naszą checklistą oraz planem wdrażania optymalizacji.

Warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

strona seo
 • Dobra, zaawansowana optymalizacja to nie tylko proste aktualizacje title i nagłówków – to istotne elementy, ale to tylko jeden z wielu elementów działań
 • Optymalizacja dzieli się na audyt, zalecenia do zmian i wdrożenie zalecanych zmian. Na początku przeprowadzamy audyt strony (ręczny oraz z pomocą narzędzi) na podstawie naszej checklisty. Następnie opisujemy zalecane zmiany. Na koniec ustalamy z Klientem kto będzie odpowiedzialny za wdrożenie poszczególnych zmian.
 • Optymalizacja może wymagać większych nakładów pracy i rozciągnąć się w czasie. Z doświadczenia wiemy, że lepiej rozbić optymalizację i jej wdrażanie na etapy. Łatwiej jest wtedy wdrożyć optymalizację i dopracować wszystkie elementy.
 • Optymalizacja dotyczy różnych obszarów sklepu przez co przy wdrażaniu mogą być zaangażowani różni specjaliści. Dlatego zawsze audyt jak i zalecenia zmian dzielone są na części techniczne, programistyczne, content i inne. Dzięki temu łatwiej rozdzielić zadania wdrożenia zmian.

Najwięcej pracy przy optymalizacji jest w pierwszych miesiącach współpracy. Później, gdy optymalizacja jest wdrożona, możemy skupić się na innych kwestiach jak link building, treści czy linkowanie wewnętrzne.

RUCH MOBILNY A WYNIKI SEO

Działanie strony sklepu e-commerce na urządzeniach mobilnych to kluczowy obszar zarówno dla wyników SEO jak i samej konwersji. Składa się tutaj kilka elementów.

Indeksacja i ocena strony przez Google odbywa się na podstawie wersji mobilnej strony. Dlatego optymalizacja SEO musi się skupiać na wersji mobilnej.

Z roku na rok coraz bardziej zwiększa się procent wejść na strony e-commerce z urządzeń mobilnych. W wielu krajach wartości przekraczają nawet 80%. Dopracowana wersja mobilna pomaga zachować odpowiedni poziom konwersji (sprzedaż).

Przy optymalizacji wersji mobilnej należy sprawdzać stronę na urządzeniach z systemem Android jak i na iPhone. Są kraje zachodnie, gdzie większość użytkowników mobilnych korzysta właśnie z iPhone. W pozostałych krajach procentowy udział iPhone rzadko schodzi poniżej 30%.

Problem w tym, że korzystający z iPhone używają zazwyczaj przeglądarki Safari. Nie wchodząc w techniczne szczegóły, niektóre elementy wizualne strony (marginesy, grafiki) mogą wyświetlać się nieco inaczej w przeglądarce Safari i w przeglądarce Chrome. Wielu web developerów o tym zapomina i sprawdza działanie strony tylko w Chrome. W efekcie w Chrome strona działa całkowicie poprawnie, a na Safari są problemy, bo nikt nie sprawdził działania strony.

audyt linkowania wewnętrznego

LINKOWANIE W POZYCJONOWANIU ZAGRANICZNYM

Link building przy działaniach za granicą jest bardzo ważny. Jednak jak to w SEO bywa, są to naczynia połączone. Im bardziej dopracowana strona pod kątem struktury, treści, optymalizacji technicznej, tym lepsze efekty dadzą działania link buildingowe.

Punktem wyjścia jest analiza stanu domeny na początku działań. Czy domena ma już jakieś linki z zewnętrznych serwisów? Jakie to linki? Czy są linki niepożądane (spamowe)? Jaki jest ogólny profil linków (jakie rodzaje linków z zewnątrz)?

W przypadku, gdy domena ma już sporo linków z zewnątrz i jest dość mocna, możemy ułożyć strategię linkowania skupiającą się na najważniejszych frazach. Innymi słowy, wybieramy takie słowa kluczowa, które są szukane i które mogą zapewnić sprzedaż. Często podbicie takich słów kluczowych nawet o kilka oczek (np. Z miejsca 7 na 2) mocno przekłada się na sprzedaż.

Jednak w większości przypadków spotykamy się z domenami, które nie mają za wiele linków i zaufania. Przez to nasza strategia linkowania w pierwszym etapie zakłada wzmocnienie domeny. Zdobywamy linki z różnych źródeł, budując zaufany profil linków (zróżnicowane, dobre linki o różnych kotwicach). Linkowanie ma charakter bardziej neutralny, nie linkujemy konkretnych fraz. Celem jest takie wzmocnienie domeny, by dodawane treści i zmiany na stronie przekładały się na widoczność i ruch.

Są różne strategie linkowania i różne podejścia. Ostatecznie jednak o końcowej strategii najbardziej decyduje budżet na link building.

W Carted stawiamy na zdobywanie linków różnego rodzaju, tak by budować zróżnicowany profil linków. Mowa o linkach jak:

 • Linki śródtekstowe, osadzone w tematycznych artykułach sponsorowanych
 • Linki śródtekstowe na tematycznych serwisach zaplecza
 • Linki z tematycznych baz firm (NAP)
 • Linkowanie z forum
 • Linkowanie z komentarzy z tematycznych blogów
 • Inne linki np. na bazie analizy konkurencji

Jeśli budżet pozwala, to przeważają linki z artykułów sponsorowanych. Te często sporo kosztują, poniżej przykładowe ceny kupna publikacji na rynku niemieckim:

artykuly sponsorowane zagranica

Dlatego zdobywamy też linki z innych źródeł, aby nie opierać strategii tylko na drogich artykułach sponsorowanych. Ważnym uzupełnieniem linkowania są dedykowane serwisy zapleczowe, tworzone pod dany kraj i tematykę klienta. Te serwisy opieramy na domenach z historią. Dają nam więcej możliwości linkowania.

Całość uzupełniają linki z innych źródeł jak fora czy komentarze, dzięki czemu budujemy naturalnie wyglądający profil linków.

Klienci mogą sprawdzić dodane linki w comiesięcznym raporcie.

JAK TREŚCI POMAGAJĄ ZWIĘKSZYĆ RUCH

Optymalizacją i pozycjonowaniem sklepów zajmujemy się zawodowo ponad 10 lat. W tym czasie treści, jako element pozycjonowania, stawały się coraz ważniejsze. W naszej ocenie, przy pozycjonowaniu zagranicznym to kluczowy element. Brak treści lub treści niedopracowane mogą uniemożliwić wypracowanie dobrych efektów

Co zatem rozumieć przez dobre, dopracowane treści?

Kilka rzeczy.

Opisy kategorii czy produktów nie powinny być pisane z myślą tylko o robotach Google. Pierwszym i najważniejszym celem opisów jest pomoc w konwersji, czyli przekonanie odwiedzającego do zakupu. Dopiero drugim celem jest pomoc w ściągnięciu ruchu.

Ilość znaków ma znaczenie, ale to tylko jeden z wielu parametrów, na które warto zwrócić uwagę. Nie ma jednej sztywnej wytycznej typu każdy tekst powinien mieć 2000 znaków. Przy zaleceniach do długości opisu opieramy się na analizie konkurencji – jakie opisy ma konkurencja, jak sformatowane, jakie słowa kluczowe, długość.

Nowoczesne podejście do tworzenia treści przyjaznych SEO wymaga użycia zaawansowanych narzędzi. W naszym przypadku zaczynamy analizy od Surfera SEO, który na podstawie sprawdzenia innych serwisów z top 10 daje zaawansowane wytyczne.

Korzystamy też z KWFinder, Keywords Everywhere i kilku innych narzędzi dedykowanych do sprawdzenia konkurencji i słów kluczowych.

Poza opisami kategorii czy produktów w pozycjonowaniu sklepów e-commerce dobrze sprawdza się też blog osadzony w ramach sklepu. Pomaga szczególnie w obszarach jak ściągnięciu dodatkowego ruchu, wzmocnieniu linkowania wewnętrznego.

Należy wziąć pod uwagę stałe zapotrzebowanie na treści. To znaczy, nawet jak opiszemy strukturę czy najważniejsze produkty to z naszej strony pojawią propozycje utworzenia następnych treści. Dlatego tutaj warto uwzględnić wydatki na treści w budżecie na marketing.

POZYCJONOWANIE LOKALNE, STRON FIRMOWYCH ZA GRANICĄ

Szans na zwiększenie sprzedaży za granicą szukają nie tylko sklepy e-commerce. Firmy usługowe, często prowadzone przez Polaków mieszkających za granicą.

Przykłady usług o których mowa:

 • Wykończenia wnętrz, remonty Lyon, Londyn
 • Usługi budowlane Oslo
 • Projektowanie wnętrz Berlin
 • Itp.
google moja firma wyniki

Zazwyczaj te usługi dotyczą konkretnego miasta lub regionu. W takich przypadkach pozycjonowanie skupi się głównie na dwóch obszarach:

 • Pozycjonowanie strony internetowej
 • Pozycjonowanie profilu Google Moja Firma

Szczególny nacisk należy położyć właśnie na promocję wizytówki Google Moja Firma.

Jeśli prowadzisz firmę za granicą i interesuje Ciebie pozycjonowanie lokalne w danym kraju, również możemy pomóc.

roi a seo

ROI a pozycjonowanie zagraniczne – jak to wygląda w praktyce

Celem naszych działań jest zawsze zwiększenie ruchu, poprawa kluczowych fraz, aby to przełożyło się na sprzedaż.

Jednak te cele musimy wyznaczać tak, by były realne. Musimy rozróżnić dwa rodzaje stron:

 • Na starcie – zerowa widoczność, niski ruch, domena bez linków
 • Strony na konkretnym etapie rozwoju – jest już ruch generujący sprzedaż, pewna widoczność, domena ma trochę linków

Jeśli strona jest dopiero na starcie to trzeba mieć realne oczekiwania co do ROI w pierwszych 6 czy nawet 12 miesiącach. Innymi słowy, to jest etap inwestycji w treści, linki, optymalizację, obsługę działać SEO. Są duże szanse, że sprzedaż z wyników organicznych nie pokryje tych inwestycji w tym okresie. Działamy tu jednak długofalowo, z myślą żeby długoterminowo SEO osiągało dobre ROI.

Przy ostatecznej analizie ceny usługi SEO warto wziąć pod uwagę, że w porównaniu z kosztami reklam SEO z czasem potrafi wygenerować bardzo wysokie ROI. Z naszego doświadczenia, szczególnie drugi i trzeci rok działań SEO przynoszą najszybsze wzrosty ruchu, a co za tym idzie również sprzedaży. To w tym okresie zestawienie ROI wypracowanego z SEO zaczyna wypadać dużo korzystniej niż w pierwszym roku działania.

Po drugiej stronie medalu jest strona, która ma już ruch i sprzedaż. Tu szybciej możemy skupić się na działaniach, które zwiększą sprzedaż i dzięki którym inwestycje w SEO będą się opłacały (ROI będzie na dobrym poziomie).

ETAPY POZYCJONOWANIA ZAGRANICZNEGO

W tej części opisujemy w skrócie, jak w praktyce wygląda pozycjonowanie zagraniczne w naszej agencji.

Proces ofertowania

Zaczynamy od ustalenia celów i informacji roboczych:

 • Kto jest najważniejszą konkurencją
 • Które produkty/kategorie/usługi są najistotniejsze
 • Ile mamy czasu – czy nastawiamy się na długoterminową współpracę czy mamy jednak szybkie cele do osiągnięcia wymuszone np. przez zarząd, sezonowość, czy bieżącą sytuację?
 • Czy były prowadzone reklamy lub inne działania (zawsze to cenne źródło informacji)
 • Czy jest copywriter po stronie Klienta czy my mamy przygotować treści

Drugi krok to analiza sytuacji serwisu:

 • Jaka jest bieżąca widoczność, pozycje
 • Jaki jest stan optymalizacji sklepu
 • Jakie są zapotrzebowanie na treści
 • Jaki jest stan domeny, jakie działania w zakresie link buildingu są potrzebne

Na podstawie powyższych proponujemy ofertę z wariantami rozliczenia.

Możliwa jest też videokonferencja bezpośrednio ze specjalistami, którzy prowadziliby projekt.

Pierwszy kwartał współpracy

Ustalamy:

 • Kto po stronie Klienta odpowiada za kontakt z nami
 • Kto jest decyzyjną osobą do kontaktu z którą możemy ustalać zmiany na stronie
 • Czy jest firma IT/programista, która pomoże przy zmianach technicznych na stronie

Następnie przygotowujemy dokładny plan działań.

Dla większości sklepów będą podobne działania będą związane ze strukturą i treściami:

 • Dokładniejsza analiza konkurencji – jak mają rozbudowaną strukturę, jakie treści stosują
 • Prace nad strukturą – po analizie konkurencji oraz z pomocą narzędzi proponujemy rozbudowę struktury
 • Wytyczne do treści – jakie treści trzeba przygotować na istniejące i nowo tworzone podstrony. Tutaj wykorzystujemy narzędzia jak Surfer SEO, Ahrefs, KWFinder, Keyword Everywhere i copywriterzy dostają od nas dokładne wytyczne

W pierwszych miesiącach skupiamy się też na optymalizacji technicznej. Tutaj mamy swoją listę kilkudziesięciu rzeczy, które sprawdzamy. Są to między innymi:

 • Działanie strony na urządzeniach mobile. Odkąd wprowadzone zostało Mobile First Index jest to bardzo ważne, poza tym same kwestie UX też mają znaczenie.
 • Co jest w indeksie – szukamy małowartościowych czy śmieciowych podstron, które można usunąć/wyindeksować.
 • Optymalizacja tagów title, description, nagłówków
 • Wzmocnienie linkowania wewnętrznego
 • I wiele innych

Dążymy do tego, żeby w pierwszym kwartale uporządkować kwestie techniczne (usunąć techniczne niedociągnięcia) oraz utworzyć docelową strukturę. To pozwoli nam na niej działać, czyli: optymalizować nowe podstrony, zamawiać na nie treści, linkować z zewnątrz itd.

NASTĘPNE KWARTAŁY

Od drugiego kwartału mocniej skupiamy się już na samym linkowaniu i wzmacnianiu serwisu (zależnie od wielkości e-commerce poniższe działania zaczynamy czasem szybciej np. od drugiego miesiąca):

 • Analizujemy konkurencję – sprawdzamy jej domeny, z pomocą narzędzia Ahrefs analizujemy skąd zdobywała do tej pory linki
 • Sprawdzamy możliwości zdobycia linków z artykułów sponsorowanych oraz innych źródeł
  Planujemy proces linkowania

Nadal też pracujemy nad treściami i strukturą:

 • Przygotowujemy kolejne wytyczne do treści dla copywriterów
 • Proponujemy dalsze kierunki rozbudowy (nowe kategorie, nowe wpisy blogowe itd.)

Jak widać, działania są zbieżne z pracami prowadzonymi przy sklepach działających w Polsce. Różnica polega głównie na tym, że poświęcamy więcej czasu na analizy konkurencji, słów kluczowych, układania struktury.

PODSUMOWUJĄC POZYCJONOWANIE ZAGRANICZNE

Sam proces podobny jest do działań SEO w Polsce. Główny problem to większe koszty przygotowania treści, zdobycia linków, silniejsza konkurencja, trudniejsza optymalizacja. Dlatego dobre pozycjonowanie zagraniczne maksymalnie wykorzystuje dostępny budżet na marketing. Pozwala to szybciej wypracować zwrot z inwestycji (ROI) w SEO. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pozycjonowanie zagraniczne wymaga czasu.

sprawdź też

Porozmawiajmy

Powiedz nam czego potrzebujesz

Kontakt