class="post-template-default single single-post postid-3251 single-format-standard mega-menu-primary-menu default right_sidebar theme-accent wpb-js-composer js-comp-ver-5.1 vc_responsive"
LOADING

Amazon kupuje Whole Foods

W branży mówi się, że to największy zakup w historii Amazona. I spore zaskoczenie, bo gigant e-commerce przejmuje sieć spożywczą Whole Foods. Transakcja opiewała za 13,7 mld dol. Whole Foods to sklepy z żywnością organiczną.

Informacje o połączeniu spółek, których nikt nie uważał za „naturalnych partnerów” wywołała poruszenie, ponieważ Amazona nie kojarzono z branżą spożywczą. Nikt również nie przypuszczał, że samo Whole Foods może być aż tak atrakcyjnym kąskiem, skoro sieć nie radziła sobie finansowo najlepiej a na giełdzie funkcjonowała bardziej w trendzie bocznym.

Amazon ogłosił, że zapłaci 42 dol. za akcję, co stanowiło ponad jedną czwartą więcej niż wynosiła wartość spółki. Jednak z dnia na dzień giełdowa wycena Whole Foods Market wzrosła o ponad 27 proc., przez co Amazon zyskał 3,3 proc.

Dobry wizerunek Whole Foods

Sieć Whole Foods Market pracowała na swoją dobrą markę ponad cztery dekady. Jej pierwszy sklep otwarto w 1980 roku a obecny stan posiadania to 465 placówek w USA, Kanadzie, ale także w Wielkiej Brytanii.

Whole Foods Market cieszy się dobrą opinią, ponieważ oferuje najlepsze produkty naturalne, w tym organiczne. Mimo dobrych wyników sprzedaży spółka była pod presją znalezienia nabywcy – nowy inwestor-aktywista Jana Partners LLC zakupił duży pakiet akcji i zaczął nalegać na sprzedaż firmy. Polityka tego ważnego gracza irytowała założyciela John Mackeya, dla którego Whole Foods to „biznesowe dziecko”. Dlatego zawierając umowę z gigantem Amazonem, zapewnił sobie utrzymanie stanowiska prezesa spółki. Szef Amazona Jeff Bezos zapewnił w specjalnym komunikacie, że będzie kontynuował dotychczasowy trend firmy. Siedziba Whole Foods pozostanie w Austin w Teksasie.

Podaj dalej

Subscribe for FREE Marketing Pro Newsletter!

Subscribers get the best curated content for you

Marta Kulik

Od 3 lat z sukcesem realizuje działania z zakresu link buildingu i copywritingu we własnym projekcie ChrumCreo. Zajmuje się także prowadzeniem kanałów Social Media.

Skomentuj

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane *