LOADING

10 urodziny PrestaShop

Z uwagi na 10 urodziny skryptu Prestashop mamy dla Was małe podsumowanie naszej dotychczasowej „współpracy” z tym CMSem.

Parę słów o PrestaShop

Bardzo popularny darmowy CMS sklepowy, olbrzymia społeczność i wiele dodatkowych modułów (darmowych oraz płatnych). Super dostosowanie do polskiego rynku – wtyczki wszystkich typów płatności, kurierów dodatkowo integracje z allegro i co tylko człowiek będzie chciał.

Rozbudowane fora tematyczne dzięki którym znajdziemy odpowiedzi na zdecydowaną większość naszych problemów. Bogactwo świetnych, dobrze wykonanych templatek do kupna. Bardzo przyjazny i intuicyjny panel użytkownika umożliwiający wprowadzanie zaawansowanych zmian w bardzo przystępny sposób. Jednym słowem sielanka… ale niestety jak zawsze są jakieś minusy.

Współpraca pod względem programistycznym

Wielu programistów ma bardzo złe zdanie na temat wydajności tego skryptu… jednak spowodowane jest to nieodpowiednim dopasowaniem CMSa do wymagań klienta.

Faktycznie jest to oprogramowanie które trudno dostosować do indywidualnych, niedomyślnych, ustawień. Ponadto problemem jest również jego zasobożerność… dosyć szybko wraz ze wzrostem ilości produktów i ruchu na stronie trzeba zmieniać hostingi na bardziej wydajne. Kolejny problem to update do nowszych wersji który zawsze generuje wiele problemów. Wszystko to składa się na wymóg współpracy z bardzo dobrym specjalistą od tego CMSa oraz doświadczonym administratorem serwera.

Dlatego polecamy go do średnich oraz dużych ale nieskomplikowanych sklepów internetowych. Jeżeli rozważacie dodanie importów stanów magazynowych, łączenie się z API hurtowni i tak dalej, a koniecznie chcecie mieć sklep na „preście” to musicie współpracować z bardzo dobrym specjalistą…

Współpraca pod względem SEO i SEM

Pierwszym rzucającym się w oczy problemem jest brak zintegrowanego bloga, oczywiście jest wiele wtyczek, jednak trudno znaleźć coś na poziomie WordPressa. Niektóre płatne templatki posiadają bardzo fajnie zintegrowane z resztą logiki sklepowej własne moduły blogowe, a jak tak nie jest to… zawsze można w katalogu /blog zainstalować WordPressa 😉

Jeżeli chodzi o optymalizację to PrestaShop pomimo paru ciągle powielanych błędów (ładowanie opisów kategorii do atrybutu title w strukturze menu albo duplikowanie opisów na stronicowaniu) jest super. Mamy dostęp do plików źródłowych więc małe zmiany w plikach widoków albo w modułach są „dozwolone”, a sam skrypt z biegiem lat jest coraz lepiej dopasowany do wymagań wyszukiwarek internetowych. Najwygodniejsza jest możliwość zmieniania wielu parametrów SEO z poziomu panelu, bez konieczności instalacji dodatkowych wtyczek.

Mimo wszystko lubimy PrestaShop!

Reasumując lubimy się z „Prestami” i chętnie je optymalizujemy, rozwijamy i ulepszamy 🙂 Jednak jest to skrypt, który dla dużych sklepów mających wiele produktów i parę wersji językowych jest wymagający. Jeżeli jesteś na etapie planowania utworzenia wielkiego sklepu internetowego i chcesz związać się z PrestaShop to rozważ jeszcze raz Magento…

Podaj dalej
Maciej Grużlewski

Wspólnik w Carted.pl. Kiedyś SEOwiec, później programista wdrożeniowiec zaleceń optymalizacyjnych, aktualnie analityk. Zwolennik łączenia działań marketingowych na wielu źródłach ruchu.

Skomentuj

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane *