fbpx

Internetowy sklep z dekoracjami i plakatami do domu – marketing i pozycjonowanie

1000zł miesięcznie – 6 razy większa sprzedaż – Case study

  • jak w dwa lata udało się wypracować wzrost ruchu o 417%
  • jak udało się zwiększyć sprzedaż blisko 6-krotnie
  • jak udało się zwiększyć widoczność sklepu w top 10 blisko 10-krotnie
  • jakie działania SEO zostały podjęte
obrazy sklep internetowy pozycjonowanie

Klient

Sklep z dekoracjami do domu, głównie plakaty.

Działania

Klient zgłosił się do nas w lato 2016 roku. Na początku tego roku otworzył średniej wielkości sklep (około 3000 produktów), potrzebował pomocy przy pozycjonowaniu. Branża jest bardzo konkurencyjna, problemem było to, że na działania seo Klient miał około 1000zł; prowadził też kampanie Adwords w budżecie około 2000zł i na ten moment to kampania Adwords zapewniała sprzedaż i nie chciał przeznaczać więcej środków na SEO.

Dopasowaliśmy działania do budżetu, uprzedzając jednak że jest to mały budżet jak na sklep i wydłuży to działania do 1 roku – 2 lat zanim pojawi się naprawdę dobry efekt. Dzięki temu, że sklep już miał przychody z kanału płatnego taki okres czasu na wypracowanie efektów z SEO był akceptowalny przez klienta.

Docelowo przedstawiliśmy plan działań, który obejmował:

  • Optymalizację sklepu
  • Dodanie treści w sklepie (co wymagało osobnego budżetu)
  • Linkowanie i wzmocnienie domeny

1000

zł budżetu na działania marketingowe

417%

wejść więcej w dwa lata

6x

wzrost liczby transakcji w okresie dwóch lat

Sama optymalizacja nie była rozbudowana, jako że sklep postawiony był na WooCommerce, który jest całkiem przyjazny pod kątem SEO. Skupiliśmy się na lepszym dopracowaniu struktury sklepu (dokonanej po analizie konkurencji i słów kluczowych) i ujęciu jej w menu – mowa o kategoriach i podkategoriach. Już te działania przyniosły pierwsze wzrosty (po roku udało się wypracować ruch większy o około 200%).

Drugi ważny etap to dodanie większej liczby treści. Uprzedzaliśmy wcześniej Klienta, by rezerwował budżet na copywriterów, jako że treści potrzeba było sporo. Ostatecznie w pierwszej połowie 2017 roku przeprowadziliśmy obszerną analizę długiego ogona, na podstawie której powstały zalecenia do treści dla wszystkich rodzajów podstron. Skupiliśmy się na długich opisach kategorii, podpięciu bloga i regularnych publikacjach tam. Co do opisów na produktach to ze względu na ilość zadbaliśmy o to, by po prostu było tam jakieś minimum unikalnej treści. Prace nad treściami trwały kilka miesięcy i przyniosły zauważalne efekty.

Efekty

Gdy zaczynaliśmy współpracę, miesięczny ruch organiczny generował około 2000 sesji. Obecnie jest to ruch na poziomie 8000 sesji z ruchu bezpłatnego (rekordowy miesiąc na razie 8549 sesji). Jest to wzrost o 417% w ciągu dwóch lat.

plakaty sesje

Co ważne, za wzrostem ruchu poszła też sprzedaż, co znaczy że udało się ściągnąć ruch dobry jakościowo, który konwertował. Na początku naszej współpracy miesięczna sprzedaż to około 2000-3000zł. Wraz ze wzrostem ruchu udało się dobić do około 15000-18000zł miesięcznie. Ostatnie spadki widoczne w okresie lata związane są z sezonowością sprzedaży w tej branży (za jakiś czas zaktualizujemy ten wykres).

plakaty

Warto też spojrzeć na liczbę fraz w top 3 i top 10:

plakaty

Ten duży wzrost widoczności udało się wypracować dzięki wzmacnianiu domeny oraz poszerzaniu asortymentu, czyli zasługa jest tu po obu stronach :).

Linkowanie

Co do samego linkowania to od początku ograniczał nas budżet. Stąd też nacisk na optymalizację i treści, a same linkowanie prowadzone było powoli. Miało dwa cele:

  • wzmocnić domenę
  • zróżnicować profil linków oraz miejsce linkowania (tzn. żeby linki wskazywały nie tylko stronę główną, ale produkty, kategorie, posty bloga itd.)

Artykuły sponsorowane odpadały ze względu na koszty, dlatego wykorzystaliśmy tutaj linkowanie z for, tematycznego zaplecza oraz inne źródła w małych ilościach (wizytówki firm, ogłoszenia, komentarze).

Podsumowanie

Wypracowanie pierwszych większych efektów zajęło około roku, ale dopiero po 2 latach pojawił się większy ruch i sprzedaż. Jak widać po widoczności i ruchu trend jest wzrostowy i jest tu potencjał na jeszcze lepsze wyniki. Sama sprzedaż rządzi się niestety sezonowością i są gorsze okresy, ale dzięki dobrej widoczności sprzedaż w wysokim sezonie powinna pobić poprzednie rekordy.

To przykład jak przy mniejszym budżecie można skutecznie działać odpowiednio linkując domenę, ale równolegle prowadząc dużo działań po stronie sklepu związanych z optymalizacją i treściami.

sprawdź też

Porozmawiajmy

Powiedz nam czego potrzebujesz

Kontakt