fbpx

Pozycjonowanie apteki od podstaw (nowa marka) – od zera do 15 tysięcy użytkowników

Czytając to case study, dowiesz się między innymi:

  • o ograniczeniach w promocji płatnej dla aptek
  • na co stawialiśmy nacisk w pierwszym roku
  • jak sprawdziło się Ceneo jako dodatkowy kanał sprzedaży
  • jak widoczność od zera wzrosła do blisko 15 tys.
apteka

Klient

Nowo otwarta apteka internetowa. Do tej pory właściciele prowadzili sieć aptek stacjonarnych, ale chcieli wykorzystać możliwość dotarcia do większej liczby klientów poprzez sprzedaż w internecie.

Działania

Często zdarza się też, że apteki są nieumiejętnie pozycjonowane. Tu mieliśmy dość rzadki przypadek nowej domeny i startu od zera, dzięki czemu mogliśmy prowadzić prace po swojemu.

Problemy na starcie

Marketing i pozycjonowanie apteki to nigdy nie jest łatwa sprawa. Pomijając temat bardzo silnej konkurencji, która ma spore udziały w rynku (DOZ, Gemini) to są też inne problemy. Ciężko zbudować jest sprzedaż na kilku kanałach, bo reklamy Google Ads dla aptek wg prawa są zakazane. Dodatkowo nie można modyfikować opisów leków… takich obostrzeń jest więcej.

320

fraz w top 10 po pół roku działań

14000

fraz w top 10 po pół roku działań

3000

użytkowników / miesiąc po kwartale działań

Budżet i działania

Pierwszą ważną rzeczą było zabezpieczenie odpowiedniego budżetu na marketing. Klienci często nie rozumieją na co wydawane są kwoty za pozycjonowanie rzędu 2000zł czy 5000zł. Na spotkaniach z Klientem wyjaśniliśmy dokładnie na co będziemy wydawać pieniądze. Kluczowym argumentem było dokładne raportowanie działań.

Plan zakładał w pierwszym roku działania nacisk na treści oraz wzmacnianie domeny z nastawieniem na jakość a nie ilość (stąd tak ważna wspomniana wcześniej kwestia budżetu). Już od samego początku różnicowaliśmy profil linków, ale staraliśmy się zdobywać głównie wartościowe linki z portali poświęconych zdrowiu, czy portali kobiecych.

Ceneo jako dodatkowy kanał sprzedaży

Z braku możliwości reklam zarekomendowaliśmy dodanie apteki do Ceneo. To często dobry sposób na zbudowanie dodatkowego kanału sprzedaży, a działa szczególnie dobrze przy aptekach, drogeriach (choć cena ma tu znaczenie).

apteka ceneo

Dodatkowo zachęciliśmy klienta do założenia i prowadzenia newslettera. Pozostawanie w kontakcie z klientami jest bardzo ważne.

Dotychczasowe efekty

Współpracę rozpoczęliśmy w marcu 2018 roku, niżej prezentujemy efekty, które udało się wypracować przez niecałe pierwsze pół roku (w przyszłości będziemy aktualizować to case study).

Widoczność od początku wyraźnie rośnie, tutaj przedstawione frazy top 3 i top 10:

apteka widocznosc

Oraz frazy top 50:

widoczność 2

Ma to przełożenie na ruch organiczny, który rośnie z miesiąca na miesiąc.

apteka ruch

Trzeba jednak zaznaczyć, że na tle konkurencji z czołówki jeszcze jest dużo do osiągnięcia w tej kwestii. Mimo to cieszy wzrostowy trend.

Dalsze działania

Za nami pierwszy, istotny okres współpracy. Sklep dobrze reaguje na linkowanie, widoczność i ruch rosną. W kolejnym etapie chcemy mocno skupić się na treściach. Nie można edytować opisów produktów, ale można dodać pytania i odpowiedzi, a tych przy okazji leków jest sporo. Wystarczy wpisać w Answer The Public nazwę leku i dostaniemy masę gotowych pytań, na które może odpowiedzieć farmaceuta:

pytania leki

Podsumowanie

Marketing, pozycjonowanie to działania, które dobrze poprowadzone na starcie pozwolą szybko zbudować ruch. To case study jest dobrym tego przykładem. Współpraca z Klientem trwała pół roku i przez ten czas udało się wypracować dobre efekty, z których jesteśmy zadowoleni.

sprawdź też

Porozmawiajmy

Powiedz nam czego potrzebujesz

Kontakt