LOADING

Sklep internetowy – sztuczne kwiaty – case study

prezentacja-sklepu-flowersatelier

Klient

Sklep internetowy Flowersatelier.com. Główna oferta sklepu to sprzedaż kompozycji wykonanych ze sztucznych kwiatów jak sztuczne storczyki, flowerboxy, kwiaty w pudełku czy kompozycje nagrobne.

Cele

Sklepem zajmowaliśmy się od samego początku tzn. od momentu jego powstania. Celem było wypozycjonowanie sklepu na najważniejsze frazy związane z ofertą. Na początku prowadzona była kampania Google Ads, ale ze względu na ograniczony budżet reklamowy oraz koszty kliknięć priorytetem było w miarę szybkie wypromowanie sklepu w wynikach organicznych.

Jako uzupełnienie działań pracowaliśmy też przy rozwoju profilu sklepu internetowego na Facebooku (więcej o tym piszemy pod koniec tego case study).

Działania

Znając priorytety, w pierwszym pół roku postawiliśmy na:

  • Wzmocnienie domeny, linkowanie – bez nastawienia na konkretne słowa kluczowe, wzmacnialiśmy stronę główną oraz kategorie poprzez zdobywanie zróżnicowanych linków
  • Prowadzenie kampanii Adwords – pierwsze miesiące poświęciliśmy na testy, by sprawdzić, które kampanie (Merchant, tekstowa) sprawdzają się najlepiej
  • Opisy i content – docelowo najwięcej ruchu chcieliśmy ściągać z długiego ogona, stąd inwestycja w obszerne opisy w sklepie
  • Wiele innych, które już jednak bardziej są związane z rozwojem sklepu (poszerzanie oferty, poprawianie opisów) niż samym marketingiem

Czyli dość standardowe działania związane z treściami oraz wzmacnianiem domeny. Wszystko to uzupełnione o testy kampanii reklamowych.

W późniejszym etapie skupiliśmy się na nieco mocniejszym linkowaniu najważniejszych dla nas fraz związanych z poszczególnymi kategoriami.

Efekty

Najpierw sprawdźmy zmiany w widoczności od samego początku. Poniżej wykresy dla top 10 oraz top 50:

widoczność top 10 - sklep ze sztucznymi kwiatami

widoczność top 50 - sklep ze sztucznymi kwiatami

Oraz zmiana ruchu od samego początku:

ruch bezpłatny - flowersatelier

Osiągnęliśmy najważniejszy cel tzn. osiągnięcie wysokich pozycji dla najważniejszych fraz związanych z poszczególnymi kategoriami. Poniżej fragment pokazujący najczęściej klikane frazy:

zapytania i pozycje - kwiaty sztuczne

Oczywiście są też inne długoogonowe frazy, które również ściągają ruch.

Oferta sklepu stale ewoluuje. Z początkowego okresu funkcjonowania sklepu pozostały dwie główne kategorie. Pozostałe jak kwiaty w szkle czy wianki zostały zastąpione nowymi takimi jak kompozycje nagrobne czy kwiaty w skrzynkach. Obecnie nasze działania skupiamy na wypromowaniu tych nowych kategorii.

Rozwój profilu na Facebooku

Jako uzupełnienie działań SEO i małych kampanii reklamowych Google Ads, od początku rozwijaliśmy profil sklepu na Facebooku – https://www.facebook.com/flowersatelier/. Poprzez regularne publikowanie postów oraz prowadzenie niewielkich działań promocyjnych, udało się rozwinąć profil. Obecnie ma kilka tysięcy obserwujących i stanowi dodatkowy kanał sprzedaży.

Podsumowanie

Prace nad marketingiem sklepu nadal trwają, oferta cały czas jest poszerzana. Udało się tu jednak przy nacisku na ruch organiczny zbudować ruch i rosnącą sprzedaż.

Podaj dalej
Szymon Spychała

Wspólnik w Carted.pl. Pasjonat tematyki e-commerce i możliwości rozwoju oraz zarabiania jakie daje internet. Twitter: https://twitter.com/simonsaysseo

Skomentuj

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane *