fbpx

Apteka internetowa: zmiana profilu linkowania, 5 razy większa widoczność

Case study

Czytając to case study, dowiesz się między innymi:

  • jak usunęliśmy problem ze spamowymi linkami i słabą treścią
  • co pokazał audyt konkurencji
  • w ciągu jakiego czasu udało się zwiększyć widoczność blisko 5-krotnie
  • jak tworzone były treści opisów produktów
apteka online - pozycjonowanie

Klient

Apteka internetowa istniejąca na rynku od 2008 roku. Właściciele posiadają również dużą sieć aptek stacjonarnych, dzięki czemu mają bardzo szeroką ofertę leków i preparatów (nowości często mają u siebie jako pierwsi).

Na przestrzeni lat apteka była pozycjonowana przez jedną z największych agencji SEO w kraju. W pierwszych latach współpracy z nimi były wzrosty, jednak te zatrzymały się, gdy Google poważniej zaczął podchodzić do spamowych linków. Od czasu wdrożenia Pingwina i Pandy ruch w aptece przestał rosnąć, pojawiły się spadki. Klient zgłosił się do nas w 2017 roku, na początku po pomoc w formie konsultingu. Później przejęliśmy działania SEO przy aptece. Reklamy nie wchodziły tu w grę, bo te są zabronione w przypadku aptek, stąd cała nasza uwaga miała skupiać się na SEO.

Działania

Po dokładnym audycie sytuacji wnioski nie były zbyt optymistyczne – problemy były w zasadzie w każdym kluczowym obszarze. Spamowe linki, słaby profil linków, problemy z optymalizacją i strukturą, szybkością działania strony… długo by wymieniać. Nie pomagało to, że topowa konkurencja prowadziła naprawdę solidne działania SEO i na jej dogonienie samo posprzątanie i usunięcie najbardziej palących problemów mogło nie wystarczyć.

Ale po kolei.

Problemy z linkami – spam i brak mocy

Analiza linków pokazała, że możemy mieć do czynienia z algorytmiczną karą za spamowe linki. Nasze główne podejrzenie padło na Pingwina (algorytm od Google służący do wychwycenia stron z nienaturalnymi, spamowymi linkami). Problem narastał latami, bo wspomniana agencja zajmująca się pozycjonowaniem działała głównie w oparciu o swoje zaplecze. Nie stosowała innego linkowania. Wszystkie inne niż zapleczowe linki powstały przeważnie naturalnie, choć nie było ich za wiele. W rezultacie domena nie miała zbyt dużej mocy i zaufania, a przybywające linki z zaplecza tylko wzbudzały kolejne podejrzenia.

Skupiliśmy się na usunięciu większości niechcianych linków. Na szczęście z tym nie było problemu i poprzez kontakt z poprzednią agencją udało się fizycznie usunąć stare linki z ich zaplecza. Pozostałe, nieusunięte linki, które dalej były zagrożeniem, zostały zgłoszone w Disavow Tool.

Pojawiły się oczywiście wątpliwości czy usunięcie takiej dużej liczby linków nie zaszkodzi (być może jakieś podstrony trzymały pozycje na niektórych z nich co czasem się zdarza). Było takie ryzyko, ale z drugiej strony sytuacja i tak już była na tyle zła, że Klientowi zależało na gruntownym uporządkowaniu.

Problemy z optymalizacją techniczną – śmieci w indeksie i dużo błędów

Wyzwaniem było również zoptymalizowanie apteki. Znaleźliśmy dużo technicznych niedociągnięć jak:

  • indeksująca się filtracja (tworząca bałagan w site)
  • indeksujące się tagi/parametry (postać leku, pojemność itd.)
  • brak wersji mobilnej
  • źle ułożona struktura kategorii
  • i wiele innych błędów

Jako że wdrożenie wszystkiego zostało drogo wycenione, podzieliliśmy to na etapy zaczynając od rzeczy najpilniejszych. Prace programistyczne przeciągały się w czasie i ostatecznie blisko rok zajęło wprowadzenie wszystkich rekomendowanych zmian.

Treści – dobre dla Google, dobre dla użytkownika

Temat treści był bardzo ważny. Czołowa konkurencja mocno w nie zainwestowała, dlatego nasza rekomendacja była taka, by zrobić treści przynajmniej na takim samym poziomie (długość, formatowanie itd.). Jako że mówimy o aptece, zlecenie napisania treści nie mogło trafić do przypadkowego copywritera. Właściciel nawiązał w tym zakresie współpracę z wyspecjalizowaną agencją, która wzięła na siebie przygotowanie odpowiednich tekstów. My dostarczyliśmy wytyczne oraz pomogliśmy ułożyć kolejność tematów do opisania.

Zaczęliśmy od przygotowania opisów struktury (kategorie, podkategorie). Produkty zostawiliśmy na później. Z produktami w aptece sytuacja zawsze jest ciekawa. Nie można zmieniać ich opisów, muszą to być opisy producenta, czyli z miejsca mamy kopie. W ecommerce kopie na produktach nie są zawsze czymś strasznym, jednak nie jest dobrze mieć związane ręce, gdy chce się zrobić z tym porządek. Rozwiązaniem jest dodanie innych, dodatkowych treści przez co zwiększymy unikalność patrząc całościowo na daną podstronę. Sprawdzone rozwiązanie to:

  • pytania i odpowiedzi
  • opinie kupujących o produkcie (tu najlepiej zachęcić kupujących do dodawania opinii)

Oba te podejścia dają możliwość dodania sporej ilości opisów, szczególnie gdy dotyczą bardziej popularnych leków. Poniżej pytania wskazane przez narzędzie Answer The Public dla leku Ibuprom:

ibuprom pytania

Jak widać, jest z czego wybierać. Przeważnie na leku, zależnie od jego popularności, dodawane było średnio 4-5 pytań z odpowiedziami co przekładało się na około 2000 znaków unikalnej treści. Te treści realizowane są stale, ze względu na to, że liczba produktów jest spora.

Jest jeszcze jedno ciekawe podejście, które podpatrzyliśmy w eapteka.pl (obecnie drmax.pl). Na samym początku, powyżej dolnej belki (czyli spodu monitora) na pierwszym ekranie dodawany jest tu unikalny opis z podsumowaniem. Jest on przeważnie krótki, pomiędzy 300 a 500 znaków. Mimo wszystko jest to unikalna treść, która osadzona jest wysoko w kodzie i jest widoczna od razu po załadowaniu strony. To też przykład na to, że nie zawsze trzeba wymyślać na nowo koło i warto robić dokładną analizę konkurencji. Czasem wystarczy znaleźć jedną czy dwie ciekawe rzeczy, być może nawet oczywiste, które jednak nam umknęły w całości procesu optymalizacji, a już przełoży się to na efekty.

dr max opis produktu

Efekty po wykonaniu powyższych zmian

Efekty były… zadowalające. Na pewno udało się przywrócić widoczność na wzrostowe tory:

widocznosc top10

Jednak nie było to do końca to na co liczył Klient, bo sama poprawa widoczności nie przełożyła się tak mocno na ruch. Poza tym porównując widoczność z konkurencją nadal byliśmy daleko z tyłu. Niżej przykład Gemini:

gemini widocznosc top10

Podkreślaliśmy jednak, że to dopiero pierwszy, ważny etap za nami, który zresztą był w trakcie – cały czas były dodawane treści, niektóre poprawki techniczne nadal były wdrażane.

Czekało nas wzmacnianie domeny i to dopiero powinno pomóc w wypracowaniu większych wzrostów.

Plany na wzmocnienie – audyt konkurencji przynosi ciekawe informacje

Branża aptek internetowych jest bardzo konkurencyjna, z kilkoma graczami, którzy szczególnie zdominowali pierwsze miejsca wyników. Postanowiliśmy sprawdzić dokładnie jak linkują konkurencyjne apteki.

Audyt przyniósł ciekawe wnioski. Poza standardowymi, często spotykanymi linkami typu linki z for czy katalogów zwróciła uwagę dość duża liczba wpisów sponsorowanych. Mogliśmy sprawdzić dokładniej skalę działań na tym polu z pomocą naszego narzędzia do analizy linków sponsorowanych. Daje ono szacunkowe wydatki na teksty sponsorowane (zestawia domeny z linkami do danej strony z bazą Whitepress i Linkhouse). Jest podsumowanie oraz dokładna lista. Wygląda to przykładowo tak:

sponsorowane przedzial
sponsorowane szczegóły

Dzięki temu mogliśmy przygotować dokumentację z analizą działań konkurencji, które to mogliśmy podsumować z pomocą tabelki:

tabelka inwestycje sponsorowane

Poza artykułami sponsorowanymi pojawiły się też inne, bardzo ciekawe linki, które zdobywała konkurencja. Nie będziemy jednak tu zdradzać wszystkiego ;).

Te dane były nam potrzebne, by sprawdzić co robi konkurencja i znaleźć najlepsze pomysły na dalsze działania związane z link buildingiem. Nasz budżet na linkowanie był raczej ograniczony, więc nie opieraliśmy dalszego linkowania o artykuły sponsorowane, a raczej o inne źródła.

Efekty

Po drodze mieliśmy też medic update w sierpniu, na którym dość mocno spadła widoczność (choć sam ruch mniej). Pojawiły się pytania, czy kierunek działań jest dobry. Tu jednak najlepszym wyjściem było dalej robienie swojego – pracy przy treściach oraz przy wzmacnianiu domeny.

apteka pozycje top10

Na marcowej aktualizacji omawiana apteka ładnie wróciła i od tego czasu ruch i widoczność idą mocno w górę. Na kolejnej aktualizacji strona ponownie mocno zyskała, uch zwiększył się blisko o 1/3. Do tego stopnia, że strona trafiła nawet do zestawienia top 10 wzrostów tygodniowych w narzędziu Senuto:

najwieksze wzrosty widocznosci

Jeszcze spojrzenie na ruch. Współpraca przy tej aptece trwa nieco ponad 2 lata. Na początku był to konsulting związany z linkami, później całkiem przejęliśmy działania SEO. Udało się w tym czasie podwoić ruch organiczny:

zmiana ruchu apteka internetowa

Pokrywa się to ze zmianą liczby wyświetleń:

liczba wyświetleń apteka internetowa

Podsumowanie

Nie jest to koniec działań, droga do czołówki nadal jest daleka. Dużo czasu zajęło uporządkowanie sytuacji z linkami. Sama optymalizacja też dość mocno się przeciągnęła. Nadal tworzone są treści, domena cały czas jest wzmacniania. Jest to jednak sytuacja, kiedy nie trzeba myśleć o fundamentalnych sprawach i można skupić się bieżącej pracy. Celem jest przede wszystkim wzmocnienie domeny, bo to w połączeniu z inwestycjami w treści powinno zapewnić kontynuację wzrostów.

sprawdź też

Porozmawiajmy

Powiedz nam czego potrzebujesz

Kontakt