LOADING

Marketing apteki internetowej od podstaw

Czytając to case study, dowiesz się między innymi:

  • o ograniczeniach w promocji płatnej dla aptek
  • na co stawialiśmy nacisk w pierwszym roku
  • jak sprawdziło się Ceneo jako dodatkowy kanał sprzedaży
  • jak widoczność od zera wzrosła do blisko 15 tys.

Klient

Nowo otwarta apteka internetowa. Do tej pory właściciele prowadzili sieć aptek stacjonarnych, ale chcieli wykorzystać możliwość dotarcia do większej liczby klientów poprzez sprzedaż w internecie.

Działania

Często zdarza się też, że apteki są nieumiejętnie pozycjonowane. Tu mieliśmy dość rzadki przypadek nowej domeny i startu od zera, dzięki czemu mogliśmy prowadzić prace po swojemu.

Problemy na starcie

Marketing i pozycjonowanie apteki to nigdy nie jest łatwa sprawa. Pomijając temat bardzo silnej konkurencji, która ma spore udziały w rynku (DOZ, Gemini) to są też inne problemy. Ciężko zbudować jest sprzedaż na kilku kanałach, bo reklamy Google Ads dla aptek wg prawa są zakazane. Dodatkowo nie można modyfikować opisów leków… takich obostrzeń jest więcej.

Budżet i działania

Pierwszą ważną rzeczą było zabezpieczenie odpowiedniego budżetu na marketing. Klienci często nie rozumieją na co wydawane są kwoty za pozycjonowanie rzędu 2000zł czy 5000zł. Na spotkaniach z Klientem wyjaśniliśmy dokładnie na co będziemy wydawać pieniądze. Kluczowym argumentem było dokładne raportowanie działań.

Plan zakładał w pierwszym roku działania nacisk na treści oraz wzmacnianie domeny z nastawieniem na jakość a nie ilość (stąd tak ważna wspomniana wcześniej kwestia budżetu). Już od samego początku różnicowaliśmy profil linków, ale staraliśmy się zdobywać głównie wartościowe linki z portali poświęconych zdrowiu, czy portali kobiecych.

Ceneo jako dodatkowy kanał sprzedaży

Z braku możliwości reklam zarekomendowaliśmy dodanie apteki do Ceneo. To często dobry sposób na zbudowanie dodatkowego kanału sprzedaży, a działa szczególnie dobrze przy aptekach, drogeriach (choć cena ma tu znaczenie).

Dodatkowo zachęciliśmy klienta do założenia i prowadzenia newslettera. Pozostawanie w kontakcie z klientami jest bardzo ważne.

Dotychczasowe efekty

Współpracę rozpoczęliśmy w marcu 2018 roku, niżej prezentujemy efekty, które udało się wypracować przez niecałe pierwsze pół roku (w przyszłości będziemy aktualizować to case study).

Widoczność od początku wyraźnie rośnie, tutaj przedstawione frazy top 3 i top 10:

widoczność apteka

Oraz frazy top 50:

widoczność apteki - top 50

Ma to przełożenie na ruch organiczny, który rośnie z miesiąca na miesiąc.

Trzeba jednak zaznaczyć, że na tle konkurencji z czołówki jeszcze jest dużo do osiągnięcia w tej kwestii. Mimo to cieszy wzrostowy trend.

Dalsze działania

Za nami pierwszy, istotny okres współpracy. Sklep dobrze reaguje na linkowanie, widoczność i ruch rosną. W kolejnym etapie chcemy mocno skupić się na treściach. Nie można edytować opisów produktów, ale można dodać pytania i odpowiedzi, a tych przy okazji leków jest sporo. Wystarczy wpisać w Answer The Public nazwę leku i dostaniemy masę gotowych pytań, na które może odpowiedzieć farmaceuta:

Podsumowanie

Marketing, pozycjonowanie to działania, które trwają latami. To case study jest dobrym tego przykładem. Przez blisko pół roku udało się wypracować dobre efekty, z których jesteśmy zadowoleni. Z drugiej strony konkurencja jest daleko z przodu, ale z czasem jest ona do doścignięcia.

Podaj dalej
Szymon Spychała

Wspólnik w Carted.pl. Pasjonat tematyki e-commerce i możliwości rozwoju oraz zarabiania jakie daje internet. Twitter: https://twitter.com/simonsaysseo

1 Comments

Skomentuj

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane *

  • Marketing apteki internetowej, jak każdego innego sklepu, warto zacząć od opracowania strategii. Jest to tzw. marketing strategiczny. Wówczas będziemy wiedzieć jakie działania trzeba będzie zrealizować, by wygenerować zyski zarówno pieniężne, jak i pozycjonerskie.

    Odpowiedz